Всеки сондаж за нефт в Черно море струва 150 млн. евро

Кой е кандидат-президентът на „Тотал”, запита Томислав Дончев в отговор на коментарите, че новината за открит нефт в Черно море е предизборен пиар. Той обаче призна, че компанията се е принудила да обяви изключително ранни резултати от проучвателния си сондаж в блок „Хан Аспарух”, защото у нас 2 седмици „се крещяло”, че нищо не е намерено, подобни твърдения влияели зле на големите компании, които търсят природни богатства в Черно море.

Пред бТВ Дончев посочи, че всеки сондаж струва 150 млн. евро, а тепърва ще стане ясно дали има природен газ. „Става въпрос за изключително сложен технологичен процес – близо 6 км дълбочина”, коментира още той.

„Подземните богатства са държавна собственост и при всяко положение България ще спечели и то много”, категоричен беше вицепремиерът, който обаче подчерта, че предпочита да е „суров реалист”. /dariknews.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355