Военен ритуал затваря булевард "Осми Приморски полк" във Варна

Движението на автомобили по варненския булевард "Осми Приморски полк" ще бъде спряно за кратко днес по посока към спирка "Почивка". Поводът е отбелязването на 104-тата годишнина от превземането на Одринската крепост, научи Moreto.net.

Пътната артерия ще бъде затворена от 10:45 часа до 12 часа в участъка от кръстовището с бул. "Чаталджа" до ул. "Царевец". Пред арката на Осми Приморски пехотен полк ще се бъде отслужена заупокойна молитва и ще се проведат военен ритуал с тържествено поднасяне на венци и цветя.

На 26 март се навършват 104 години от превземането на Одринската крепост по време на Освободителната Балканска война. В този ден през 1913 година български части започват да навлизат в града, който е обхванат от паника. Последната османска съпротива е преодоляна, а военни подразделения достигат до щаба на Шукри паша и го задържат до пристигането на ескадрон от представителния Лейбгвардейски конен полк, начело с полковник Генко Мархолев. Артилерийски генерал Шукри паша е конвоиран от гвардейците до щаба на генерал-майор Георги Вазов, а след това предава сабята си на командващия генерал-лейтенант Никола Иванов.
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355