Университети в Северна България се чувстват ощетени
Ректорите на седем университета в Северна България поискаха нов начин на финансиране на държавните висши учебни заведения у нас. Това стана по време на работна среща във Варна, предава кореспондентката на БНР.
Ректорите са против Постановление 64 от миналата година. Съгласно него максимално допустимият брой студенти в държавните университети се определя само на база на приетите по държавна поръчка от предходната година.
Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Пламен Илиев обясни, че в момента държавата се оттегля. По думите му за две години в неговото учебно заведение държавната поръчка е намаляла с близо 40 %. Илиев е категоричен, че няма как един университет толкова бързо да се адаптира към промяната и затова държавата трябва да помисли за плавен преход.
Ректорите са съгласни с редуцирането в определени професионални направления, но искат това да става нормално.
Пламен Илиев подчерта, че Икономическият университет генерира около 70 млн. лв., които влизат в местната икономика.
Според ректорите сегашната методика на финансиране на университетите не била съобразена с особеностите на регионите.
Ректорът на Шуменския университет проф. Георги Колев коментира, че никой не иска да учи химия, физика, българска филология, а по тези дисциплини няма учители. Той е недоволен, че регионалните приоритети не се отчитат и учебните заведения извън столицата са ощетени.
Утре Съветът на ректорите ще заседава извънредно в присъствието на служебния просветен министър и ректорите ще заявят проблемите си. /news.bg
Ректорите са против Постановление 64 от миналата година. Съгласно него максимално допустимият брой студенти в държавните университети се определя само на база на приетите по държавна поръчка от предходната година.
Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Пламен Илиев обясни, че в момента държавата се оттегля. По думите му за две години в неговото учебно заведение държавната поръчка е намаляла с близо 40 %. Илиев е категоричен, че няма как един университет толкова бързо да се адаптира към промяната и затова държавата трябва да помисли за плавен преход.
Ректорите са съгласни с редуцирането в определени професионални направления, но искат това да става нормално.
Пламен Илиев подчерта, че Икономическият университет генерира около 70 млн. лв., които влизат в местната икономика.
Според ректорите сегашната методика на финансиране на университетите не била съобразена с особеностите на регионите.
Ректорът на Шуменския университет проф. Георги Колев коментира, че никой не иска да учи химия, физика, българска филология, а по тези дисциплини няма учители. Той е недоволен, че регионалните приоритети не се отчитат и учебните заведения извън столицата са ощетени.
Утре Съветът на ректорите ще заседава извънредно в присъствието на служебния просветен министър и ректорите ще заявят проблемите си. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус