Учени откриха живот в дълбините на Черно море

На дълбочина 1960 метра в Черно море са открити живи организми
Противно на общоприетата теория в дълбините на Черно море все пак има живот. На дълбочина 1960 метра в Черно море са открити живи организми, съобщи Националната агенция за опазване на околната среда на Грузия, цитирана от Фокус.

Служители на агенцията, заедно с учени и специалисти от Украйна и пет държави от Европейския съюз, са провели международна експедиция в рамките на съвместен проект на Брюксел и програмата за развитие на ООН (UNDP) за по-добър мониторинг на околната среда в Черно море (EMBLAS), предаде Интерфакс.

Взетите от морето проби са обработени в различни лаборатории са показали, че независимо от теорията, според която в Черно море на дълбочина 150-200 метра има само организми от сероводороден произход, „в дълбоководната му част на дълбочина 1960 метра има живи организми“. В експедицията с цел оценка на биологичното разнообразие и опазване на естествената среда, са използвани най-новите методи на най-големия научно-изследователски кораб на ЕС Mare Nigrum.

Черно море е единственият голям басейн в света, в който сероводородът се съдържа в огромни количества. Тук рязко се разграничават две зони. Едната — аеробната (воден слой, съдържащ разтворен кислород), и другата — анаеробна (воден слой, съдържащ сероводород).

На аеробната зона се падат около 13% от целия обем на морето и тя всъщност е зона на живота. Останалата част (87%) се пада на анаеробната зона (на дълбочина по-голяма от 200 м), където живеят единствено анаеробни бактерии, се казва в статията, озаглавена „Сероводородът в Черно море“. /faktor.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355