Трудовите инспектори във Варна проверяват как се работи в студа
От Инспекцията по труда във Варна напомнят, че с очакваното ново застудяване работодателите трябва да се съобразят с неблагоприятните климатични условия и да не излагат на риск здравето на работниците. Само за миналата седмица във Варна са подадени три сигнала за места, където заради студа е било невъзможно да се работи, съобщава БНТ.
От Инспекцията по труда са проверили трите обекта, два от тях са хипермаркети. Там температурите са били ниски, защото е имало повреда в климатичните инсталации.
"Температурите бяха около граничните и за съжаление се наложи да спрем част от тези работни места в един от хирермаркетите. Става въпрос най-вече за постоянните работни места на касиерите", казва Иван Иванов - директор на Инспекция по труда - Варна.
Работещите са били преместени на друг етаж и на по-топли места.
При по-лека физическа работа се изисква температурите в помещенията да са до 18 градуса, а при по-тежка - до 13. В строителството пък се забранява работа на открито при температури под -5 градуса.
"Нашите колеги установиха, че това нещо се спазва. Посетени са повече от 12 обекта и нито една фирма не си е позволила да изкара работниците си на открито", каза Иванов.
Работодателите трябва да осигурят по-чести почивки, топли напитки, а също и специално облекло за хората, които се трудят на открито. Много от търговците на пазарите в града често работят и в студа, повечето от тях са си и работодатели.
С очакваното ново застудяване от Инспекцията по труда във Варна препоръчват, там където е възможно, работодателите да преструктурират работния процес и при ниски температури да не рискуват здравето на служителите си.
От Инспекцията по труда са проверили трите обекта, два от тях са хипермаркети. Там температурите са били ниски, защото е имало повреда в климатичните инсталации.
"Температурите бяха около граничните и за съжаление се наложи да спрем част от тези работни места в един от хирермаркетите. Става въпрос най-вече за постоянните работни места на касиерите", казва Иван Иванов - директор на Инспекция по труда - Варна.
Работещите са били преместени на друг етаж и на по-топли места.
При по-лека физическа работа се изисква температурите в помещенията да са до 18 градуса, а при по-тежка - до 13. В строителството пък се забранява работа на открито при температури под -5 градуса.
"Нашите колеги установиха, че това нещо се спазва. Посетени са повече от 12 обекта и нито една фирма не си е позволила да изкара работниците си на открито", каза Иванов.
Работодателите трябва да осигурят по-чести почивки, топли напитки, а също и специално облекло за хората, които се трудят на открито. Много от търговците на пазарите в града често работят и в студа, повечето от тях са си и работодатели.
С очакваното ново застудяване от Инспекцията по труда във Варна препоръчват, там където е възможно, работодателите да преструктурират работния процес и при ниски температури да не рискуват здравето на служителите си.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус