Световно отличие за варненския Център по хемофилия

Центърът по хемофилия и таласемия във варненската университетска болница „Св. Марина“ Центърът по хемофилия в университетската болница в Бон, Германия, са удостоени с най-високото отличие на Световната федерация по хемофилия – Twins of the Year 2015. Отличието беше връчено на доц. Валерия Калева и проф. Ханс Бракман по време на церемония по закриването на Световния конгрес на федерацията в Орландо, САЩ.

Наградата се присъжда ежегодно на два центъра-близнаци по хемофилия (установен и развиващ се), които са включени като партньори в т.нар. „Чифтна програма“ на федерацията и които са постигнали впечатляващи резултати по отношение подобряване на грижите за пациентите с вродени болести на кръвосъсирването в развиващия се център. Наградата за 2015 г. e избор измежду 111 центъра-близнаци от целия свят.

Центърът по хемофилия и таласемия в УМБАЛ “Св. Марина” e открит през ноември 2013 г. В началото на 2014 г., заедно с Центъра по хемофилия от Университетската болница в Бон, беше включен във WFH Twinning Program. За много кратък период обемът и качеството на дейността на центъра покриха всички изисквания за европейско сертифициране от Европейската мрежа по хемофилия (EUHANET) и през април 2014 г. получи статут за Европейски център за комплексно лечение на хемофилия. Една година по-късно е обозначен от МЗ и като първия Експертен център по редки болести в България. През юни 2016 г. центърът е номиниран за включване в Европейска референтна мрежа за редки кръвни заболявания с очакване на решение за включване до края на 2016 г.
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355