Шест подкупни варненски митничари с обвинения, началникът на пункта е задържан

Петима митнически инспектори, сред които началникът на пристанище Варна, началници на смени и един спедитор са с повдигнати обвинения за подкупна банда след акцията на ГДБОП и спецпрокуратурата. Това съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Митничарите вземали по 1500 лева рушвет за преминаване на контейнер през пункта "Варна-запад". Подкупът осигурявал максимално бърза обработка на контейнера. Така превозвачите спестявали между 400 и 600 лева такса митническа проверка. Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев разкри, че подкупите са предавани на началника на пункта. После той ги е разпределял между началниците на смени.

Голяма част от намерените 711 хил. лева подкупи са били открити в дома на спедитора, който е на свобода срещу 2000 лева. До тази крачка разследващите стигнали след неговите самопризнания за рушветчийската схема. Шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов разказа, че подкупните митничари били изключително нагли.

Очаквайте подробности.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355