Повечето морски курорти вече имат пречиствателни станции
Почти всички селища по българското Черноморие вече разполагат с пречиствателни станции, стана ясно на среща между министрите на туризма Стела Балтова и на околната среда и водите Ирина Костова.
През първия програмен период на Оперативна програма "Околна среда" в чистотата на Черно море бяха инвестирани над 350 млн. лв., съобщиха от МОСВ.
Модернизирани са били 8 пречиствателни станции и изградена над 230 км канализационна мрежа.
Засега без пречиствателни станции остават само Ахтопол и Синеморец, но се търсят възможности за финансиране на проекти и за тях.
С европейски средства се извършва реконструкция на ПСОВ "Златни пясъци" и вече е избрана фирмата-изпълнител, поясниха от министерството, добавяйки, че ще бъде разширена и модернизирана ПСОВ - Приморско-Китен, а изцяло изградена ще е ПСОВ Айтос. Тя ще пречиства отпадъчните води на населеното място, които сега замърсяват река Айтоска, а оттам и Черно море.
Министър Балтова постави въпроса за плажовете с оглед постъпилите сигнали за разрушаването на дюни в някои курорти.
Министър Костова обясни, че по отношение на Иракли нямало нарушение, защото ставало дума за бунгала върху урбанизирана територия, в която няма дюни.
Балтова и Костова се разбраха да работят съвместно за решаването на проблема със забраната за изграждането на септични ями в хижите на защитени територии. Причината е, че забраната влиза в сила с нова директива на ЕС.
Българският туристически съюз, който притежава най-много хижи в България, е притеснен от липсата на друга инфраструктура за нуждите на хижите./news.bg
През първия програмен период на Оперативна програма "Околна среда" в чистотата на Черно море бяха инвестирани над 350 млн. лв., съобщиха от МОСВ.
Модернизирани са били 8 пречиствателни станции и изградена над 230 км канализационна мрежа.
Засега без пречиствателни станции остават само Ахтопол и Синеморец, но се търсят възможности за финансиране на проекти и за тях.
С европейски средства се извършва реконструкция на ПСОВ "Златни пясъци" и вече е избрана фирмата-изпълнител, поясниха от министерството, добавяйки, че ще бъде разширена и модернизирана ПСОВ - Приморско-Китен, а изцяло изградена ще е ПСОВ Айтос. Тя ще пречиства отпадъчните води на населеното място, които сега замърсяват река Айтоска, а оттам и Черно море.
Министър Балтова постави въпроса за плажовете с оглед постъпилите сигнали за разрушаването на дюни в някои курорти.
Министър Костова обясни, че по отношение на Иракли нямало нарушение, защото ставало дума за бунгала върху урбанизирана територия, в която няма дюни.
Балтова и Костова се разбраха да работят съвместно за решаването на проблема със забраната за изграждането на септични ями в хижите на защитени територии. Причината е, че забраната влиза в сила с нова директива на ЕС.
Българският туристически съюз, който притежава най-много хижи в България, е притеснен от липсата на друга инфраструктура за нуждите на хижите./news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус