Община Варна подкрепя каузата „Променяме диабета“

На 12-и ноември от 10ч. в Морската градина във Варна, под Летния театър, ще се проведе организирано бягане с кауза: „Променяме диабета!“. Инициативата е под патронажа на посланика на Дания в България Кристиян Конигсфелдт, bTV Media Group, 5kum run с подкрепата на Ново Нордиск и със съдействието на Община Варна. На участниците в бягането и на зрителите доброволно, анонимно и безплатно ще бъдат предоставени консултации и скрининг за риска от развитие на диабет от квалифициран медицински екип, осигурен от организаторите. На желаещите ще се раздават и здравно-образователни материали с информация за захарния диабет.



Бягането с кауза ще се проведе едновременно в четири града - Варна, в южния парк в София, в Морската градина в Бургас и на гребния канал в Пловдив. Инициативата има за цел да увеличи информираността на обществото относно захарния диабет и да насочи вниманието на жителите към физическата активност и здравословния начин на живот, като предпоставка за превенцията на захарен диабет тип 2.



Всички желаещи да се присъединят към „Бягаме с кауза: „Променяме диабета!“ може да се регистрират на интернет сайта на 5km run http://5kmrun.bg/reg_form.php. Ще получат личен баркод, с който ще се отчете времето, за което са пробягали 5-те км.



На 14-и ноември всяка година се отбелязва Световния ден за борба с диабета. По данни от 2015 г. на Международната диабетна федерация със захарен диабет в България живеят 460 000 души, а 200 000 имат диабет, но не знаят и следователно не се лекуват. Борейки се с рисковите фактори, могат да се предотвратят 90% от случаите на захарен диабет тип 2!
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355