Незрящи хора се отказват да гласуват заради риск от подмяна на вота

Има риск вотът на незрящите хора да бъде подменен при гласуване, тъй като те отиват до тъмните стаички с придружител, който им чете бюлетините и ги попълва вместо тях. Това заяви пред Дарик Веселина Стоилова – омбудсман на хората с увреждания във Варна. Макар че те избират за придружители свои близки и такива със сходни политически убеждения, има опасност от злоупотреби.

„Понеже гласуването е поверително, има проблем с придружителите. Защото по закон един придружител може да отговаря за две лица с увреждания. Но има места с по-компактна маса хора с увреждания, като социалните домове например. Тогава се получава недостиг на придружители, на които хората имат доверие. Затова те често предпочитат да не гласуват, вместо някой да подмени вота им“, коментира тя.

Пред хората с увреждания стоят бариери, които не им позволяват да упражнят правото си на вот. Именно заради това много от тях се отказват от него, показват наблюденията на омбудсмана. Една от пречките е недостъпната среда, която е уредена до някаква степен. Организиран е и транспорт за трудно подвижните хора, но самият акт на гласуване понякога изисква подкрепа, допълни Стоилова.

Решение на проблема е такива лица и придружителите им да упражнят правото си на вот в една и съща секция, за да не се налага да се ходи до две места. Друг вариант са подвижните урни, каза още омбудсманът. /dariknews.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355