Намалиха 5 пъти глобата за срутения хотел "Вероника"
"Международен панаир Пловдив" трябва да плати 5 по-ниска глоба за рухналия хотел "Вероника" в курортен комплекс "Слънчев ден" край Варна. Това съобщава БНТ.
Припомняме, че 10-етажната сграда се срути на 8 април 2015 г. при извършване на нерегламентирани ремонтни дейности. Под развалините на хотела загинаха четирима работници. Оказа се, че те са наети без трудов договор от лице-фантом.
Към наказателна отговорност бяха привлечени двамата технически ръководители и координаторът по здравословни и безопасни условия на труд от фирмата изпълнител -"Планекс" ООД, както и техническите ръководители на фирмата подизпълнител - "Бултранспорт груп" ООД. Обвинение бе повдигнато и на собственика на фирма "Дигинг" ООД, който е участвал лично в този процес в деня на инцидента.
Магистратите определиха едва 3000 лв. глоба за загубата на четирите човешки живота и за нанесените материални щети.
15 000 лв. бе глобата, която Инспекцията по труда беше наложила на възложителя. Той обаче я обжалва във Варненския районен съд и наказателното постановление бе отменено.
Съдебният състав на районния съд смята, че наетият за разрушаването подизпълнител е трябвало да определи координатор по безопасността, а не възложителят.
Административните магистрати не споделят това мнение. Те смятат, че повече лица носят отговорност за безопасните условия на труд. Сред тях е и възложителят. Съответните органи трябвало да контролират дали проектантът и изпълнителят спазват правилата за безопасен труд. Поради тази причина магистратите оставят в сила глобата на Инспекцията по труда. Те обаче намаляват размера й до 3000 лева.
Решението на Административния съд не може да се обжалва.
Припомняме, че 10-етажната сграда се срути на 8 април 2015 г. при извършване на нерегламентирани ремонтни дейности. Под развалините на хотела загинаха четирима работници. Оказа се, че те са наети без трудов договор от лице-фантом.
Към наказателна отговорност бяха привлечени двамата технически ръководители и координаторът по здравословни и безопасни условия на труд от фирмата изпълнител -"Планекс" ООД, както и техническите ръководители на фирмата подизпълнител - "Бултранспорт груп" ООД. Обвинение бе повдигнато и на собственика на фирма "Дигинг" ООД, който е участвал лично в този процес в деня на инцидента.
Магистратите определиха едва 3000 лв. глоба за загубата на четирите човешки живота и за нанесените материални щети.
15 000 лв. бе глобата, която Инспекцията по труда беше наложила на възложителя. Той обаче я обжалва във Варненския районен съд и наказателното постановление бе отменено.
Съдебният състав на районния съд смята, че наетият за разрушаването подизпълнител е трябвало да определи координатор по безопасността, а не възложителят.
Административните магистрати не споделят това мнение. Те смятат, че повече лица носят отговорност за безопасните условия на труд. Сред тях е и възложителят. Съответните органи трябвало да контролират дали проектантът и изпълнителят спазват правилата за безопасен труд. Поради тази причина магистратите оставят в сила глобата на Инспекцията по труда. Те обаче намаляват размера й до 3000 лева.
Решението на Административния съд не може да се обжалва.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус