Момиче върху 3-метрова стълба ще краси центъра на Варна
Художествена пластика „Сценка“, дело на скулптора Альоша Кафеджийски, бе открита днес в градинката между Драматичния театър и филиала. Високата около 3 метра стълба, на която се е покатерило момиче, загледано в сгушена на земята котка, вече провокира интереса на минувачите.
„Приемат се всякакви интерпретации на пластиката – може да е по Булгаков - „Майстора и Маргарита“, с невероятния котарак Behemoth, а може да е стълба към безкрая… Аз съм скулпторът, който е приятел на котката“, сподели Альоша Кафеджийски. „Културата във Варна е жива и това е много важно за времето, в което живеем. Ценно е, че се намират средства за подпомагане на творчеството и резултати има заради това разбирателство между хората, които ръководят, и творците. Важно е този баланс да продължи“, допълни той.
„Стана хубава традиция да завършваме годината с изкуство. Благодаря на всички, с които стъпка по стъпка заедно успяваме да включваме изкуството в градската среда на Варна. Ще продължим още по-активно и догодина, включително с реализацията на проекта за ремонт на филиала на театъра“, каза кметът Иван Портних.
Директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Антония Йовчева припомни, че 2016 г. бе богата на културни проекти в града - открити бяха статуята на архитект Дабко Дабков, пластиката Рибаря и златната рибка, както и паметните плочи на Петър Енчев и Георги Велчев. На събитието днес присъстваха председателят на ОбС Тодор Балабанов, зам.-кметът Коста Базитов, представители на дирекция „Култура и духовно развитие“, скулптори, художници.
„Приемат се всякакви интерпретации на пластиката – може да е по Булгаков - „Майстора и Маргарита“, с невероятния котарак Behemoth, а може да е стълба към безкрая… Аз съм скулпторът, който е приятел на котката“, сподели Альоша Кафеджийски. „Културата във Варна е жива и това е много важно за времето, в което живеем. Ценно е, че се намират средства за подпомагане на творчеството и резултати има заради това разбирателство между хората, които ръководят, и творците. Важно е този баланс да продължи“, допълни той.
„Стана хубава традиция да завършваме годината с изкуство. Благодаря на всички, с които стъпка по стъпка заедно успяваме да включваме изкуството в градската среда на Варна. Ще продължим още по-активно и догодина, включително с реализацията на проекта за ремонт на филиала на театъра“, каза кметът Иван Портних.
Директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Антония Йовчева припомни, че 2016 г. бе богата на културни проекти в града - открити бяха статуята на архитект Дабко Дабков, пластиката Рибаря и златната рибка, както и паметните плочи на Петър Енчев и Георги Велчев. На събитието днес присъстваха председателят на ОбС Тодор Балабанов, зам.-кметът Коста Базитов, представители на дирекция „Култура и духовно развитие“, скулптори, художници.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус