Какви рискове крие купуването на храна от улични търговци?
Салмонелоза, трихинелоза, бурцелоза и листериоза са част от инфекциозните болести, с които можем да се заразим, ако купуваме продукти от улични търговци. Импровизираните сергии със стоки домашно производство работят целогодишно, основно край Синия пазар и този на Чаталджа. Да се купува храна от нерегламентирани източници може да бъде доста опасно, тъй като тя не е проверена като съдържание и начин на съхранение, обясни пред Дарик д-р Златина Димова - шеф на Областната дирекция по безопасност на храните.
Макар че уличните продавачи са доста упорити, проверки за нерегламентирана търговия с домашни продукти не липсват, увери д-р Димова. Това обаче става само след подаден сигнал, тъй като общината е тази, която издава разрешения за разполагане на търговски обекти и контролира процеса.
Често инспекторите, които реагират на сигнали и извършват проверки, стават жертва на агресия, добави д-р Димова.
„Инспекторите биват блъскани, хулени. Има и опити за физическа саморазправа с тях. Част от обществото защитава бабите с идеята, че те припечелват от това, за да могат да си добавят към пенсията. Ние не сме срещу това да има допълнителен приход към пенсията, но има регламентиран начин за търговия с тези храни“, коментира специалистът.
Областната дирекция по безопасност на храните има право да пише актове, но обикновено ефект няма, тъй като те достигат до 1000 лева и глобените трудно могат да ги платят, призна шефът на ведомството във Варна. /dariknews.bg
Макар че уличните продавачи са доста упорити, проверки за нерегламентирана търговия с домашни продукти не липсват, увери д-р Димова. Това обаче става само след подаден сигнал, тъй като общината е тази, която издава разрешения за разполагане на търговски обекти и контролира процеса.
Често инспекторите, които реагират на сигнали и извършват проверки, стават жертва на агресия, добави д-р Димова.
„Инспекторите биват блъскани, хулени. Има и опити за физическа саморазправа с тях. Част от обществото защитава бабите с идеята, че те припечелват от това, за да могат да си добавят към пенсията. Ние не сме срещу това да има допълнителен приход към пенсията, но има регламентиран начин за търговия с тези храни“, коментира специалистът.
Областната дирекция по безопасност на храните има право да пише актове, но обикновено ефект няма, тъй като те достигат до 1000 лева и глобените трудно могат да ги платят, призна шефът на ведомството във Варна. /dariknews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус