Глоба за продажба на кокичета и минзухари до Катедралата във Варна

Служители на екоинспекцията във Варна глобиха продавач на кокичета и минзухари в подлеза до Катедралата. Сигнал за незаконната търговия е бил подаден в последния ден на февруари на Зеления телефон на РИОСВ.

До 5000 лева за физически лица и до 10 000 лева – за фирми е глобата за продажба на ранно цъфтящи пролетни цветя, които са включени в приложенията на Закона за биологичното разнообразие.

Снежното кокиче е един от защитените видове у нас, които са включени в Червената книга на Република България. Местата, в които е разпространено във Варненско, са край местността "Аладжа манастир", в селата Оброчище и Гроздьово.

Част от популациите на вида са в границите на резервата „Ропотамо". Луковичното растение вирее из храсталаци, гори, скални поляни, по долините на реките в низинния и долния планински пояс върху наносни почви. Някои от факторите, които спомагат за изчезването му обаче, са активното използване като декоративно и лечебно растение, туризмът, строежите, земеделските дейности и залесяването.

По информация на Министерството на околната среда и водите, освен снежното кокиче, ранно цъфтящите видове синчец и пролетна циклама също са забранени за бране от естествените им находища. Близо 90 букетчета с пролетните видове бяха конфискувани миналата седмица при проверка на 8-и март в района на Централните хали в Русе.

Недопустима според закона е още продажбата на минзухари, горска теменуга, иглика, божур, клонки от бодлив залист, луковици и коренища за засаждане. /moreto.net

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355