Eдинадесетокласници ще правят мебели, докато учат

18 ученици от 11 -ти клас на Професионалната гимназия по дървообработване във Варна ще дялкат мебели, докато учат.

Училището въвежда експериментално през новата 2016/2017 г. дуалното обучение и е сключило договор с шест мебелни фирми в морския град, съобщи директорката му Мария Георгиева.

Работодателите ще сключат трудов договор с всяко дете, което ще получава 90 на сто от минималната работна заплата. Работата в мебелните фирми ще бъде два дни в седмицата, а през останалото време учениците ще усвояват теория на мебелното производство. В края на учебната година те ще получат оценка и за практическите си умения.

Дуалното обучение ще продължи две години и след завършването си зрелостниците ще имат шанса да започнат работа във фирмите, където са натрупали стаж. Родителите им са дали съгласие да се учат и трудят едновременно, увери шефката на Регионалното управление на образованието Венцислава Генова. Тя смята, че дуалното обучение е полезно и за бизнеса, в който има остър дефицит от кадри със средно образование.

Община Варна ще подпомогне експерименталния проект, като поеме част от разходите за заплащане на ученическия труд. В бюджета на новата 2017 г . ще бъдат заложени над 26 000 лева за заплатите за първата година на обучение, каза шефката на общинската дирекция“Образование“ Лилия Христова./trud.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355