До 1000 лева глоба за стар диван на боклука, няма къде да го изхвърлим
Във Варна няма къде регламентирано да се изхвърлят стари мебели или строителни отпадъци, останали след ремонт в домовете. Това показа проверка на Дарик.
Доскоро непотребните едрогабаритни и строителни отпадъци можеха да бъдат извърляни в контейнери на определени места в града - общо 23 на брой. От няколко месеца обаче шесткубиковите контейнери ги няма и така раздялата със стария диван се оказва трудна задача, която в момента няма как да ви излезе и безплатна.
Контейнерите тип „лодка" са премахнати заради злоупотреби от страна на строителните фирми, които изхвърляли нерегламентирано отпадъци там. Обикновено са го правили в късните часове на денонощието, обясни Николай Няголов, шеф на общинската дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Той разкри още, че преди премахване на „лодките" няколко строителни фирми са отнесли глоби за изхвърлени отпадъци в съдовете, предназначени за домакинствата.
В момента едрогабаритни и строителни отпадъци могат да се изхвърлят само в сметището в аксаковското село Въглен.
Другият начин да се отървем от продънените дивани и кресла е да потърсим услугите на специализирана фирма. Цените обаче никак не са символични. Срещу 80 лева варненска фирма е готова да вземе стар диван от четвъртия етаж и да го транспортира до сметище. Друга фирма пък предлага да ни отърве безплатно от ползваните мебели, но условието е непотребните вещи да са на възраст не повече от 5 години.
Съгласно Наредбата за управление на отпадъците на територията на Община Варна, гражданите са длъжни да изхвърлят едрогабаритни битови отпадъци като мебели, матраци и дюшеци на определените от общината места. Изхвърлянето на обемни отпадъци извън определените места е забранено и се наказва с глоба от 300 до 1000 лева. Ако изхвърлите стария си диван на място за битов отпадък и не ви хванат, разходите за извозването му ще са за сметка на общината, обясни шефът на дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред".
В бъдеще Общината предвижда нова организация за извозване на едрогабаритните и строителни отпадъци - с площадки във всеки един микрорайон. Все още обаче не е ясно кога ще се случи това, тъй като първо трябва да се определят местата, а след това да бъдат издадени ПУП-ове и разрешения за строеж, посочи Няголов. /dariknews.bg
Доскоро непотребните едрогабаритни и строителни отпадъци можеха да бъдат извърляни в контейнери на определени места в града - общо 23 на брой. От няколко месеца обаче шесткубиковите контейнери ги няма и така раздялата със стария диван се оказва трудна задача, която в момента няма как да ви излезе и безплатна.
Контейнерите тип „лодка" са премахнати заради злоупотреби от страна на строителните фирми, които изхвърляли нерегламентирано отпадъци там. Обикновено са го правили в късните часове на денонощието, обясни Николай Няголов, шеф на общинската дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Той разкри още, че преди премахване на „лодките" няколко строителни фирми са отнесли глоби за изхвърлени отпадъци в съдовете, предназначени за домакинствата.
В момента едрогабаритни и строителни отпадъци могат да се изхвърлят само в сметището в аксаковското село Въглен.
Другият начин да се отървем от продънените дивани и кресла е да потърсим услугите на специализирана фирма. Цените обаче никак не са символични. Срещу 80 лева варненска фирма е готова да вземе стар диван от четвъртия етаж и да го транспортира до сметище. Друга фирма пък предлага да ни отърве безплатно от ползваните мебели, но условието е непотребните вещи да са на възраст не повече от 5 години.
Съгласно Наредбата за управление на отпадъците на територията на Община Варна, гражданите са длъжни да изхвърлят едрогабаритни битови отпадъци като мебели, матраци и дюшеци на определените от общината места. Изхвърлянето на обемни отпадъци извън определените места е забранено и се наказва с глоба от 300 до 1000 лева. Ако изхвърлите стария си диван на място за битов отпадък и не ви хванат, разходите за извозването му ще са за сметка на общината, обясни шефът на дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред".
В бъдеще Общината предвижда нова организация за извозване на едрогабаритните и строителни отпадъци - с площадки във всеки един микрорайон. Все още обаче не е ясно кога ще се случи това, тъй като първо трябва да се определят местата, а след това да бъдат издадени ПУП-ове и разрешения за строеж, посочи Няголов. /dariknews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус