Частни лаборатории привличат пациенти с нелоялни техники
Медицински пунктове за вземане на биологичен материал, разкрити в непосредствена близост до здравните заведения във Варна, работят използвайки нормативни недоразумения.
За това алармира управителят на ДКЦ 5 „Св. Екатерина” д-р Галина Павлова. По думите й в съседство на поликлиниката в гараж има разкрит частен пункт за вземане на кръв, без наличие на медицинска апаратура, без присъствието на клинични лаборанти и лекари.
Разходите за издръжка на тези пунктове са ниски, освен това стимулират някои колеги да взимат биологичен материал в кабинетите си и да го предават за изследване на тези лаборатории. Д-р Павлова е категорична, че по този начин се ограничава и подменя свободния избор на пациента, това пряко влияе върху обема на работа на лабораторията на ДКЦ-то и носи загуби.
За съжаление, това са примери за недообмислена нормативна база, създаваща условие за прилагане на порочни практики за нелоялна конкуренция на здравния пазар. За преодоляването на проблема ще са необходими законодателни мерки, обобщи управителят на здравното заведение.
Тя очерта и други особености, обуславящи затруднения в дейността на ДКЦ 5. На първо място стои транспортната изолираност по отношение на градския транспорт (в близост до лечебното заведение минава автобус единствено по линия 39). В района преобладава неосигурено малцинствено население от ромски произход. За 2016 г.
РЗОК не е изплатила извършени услуги на 470 души, поради прекъснати здравноосигурителни права, което е само разход и тежест за лечебното заведение, каза д-р Павлова.
Според нея в това се коренят основните причини ЛЗ да не се предпочита от платежоспособните пациенти и ползващите услугите на частни здравно-осигурителни фондове. Транспортният проблем затруднява и привличането на медицински специалисти за работа.
Както в страна, и при нас има проблем с възрастовата структура на медицинските специалисти, каза още д-р Павлова. По думите й 77% от колегите й са на възраст над 45 години, 23% са между 30 и 45 години. Напускат утвърдени специалисти, търсейки реализация в чужбина.
Тези, които остават не предпочитат работа в системата на извънболничната помощ, поради невисоките възнаграждения, посочи още тя. Друга негативна тенденция е практиката някои болнични заведения да ограничават своите лекари, като дават разрешение да практикуват извънболнична дейност само в ДКЦ-та към конкретната болница.
Такава кадрова политика, прави още по-реална опасността работата на общинските дружества да бъде затруднена, поради липса на медицински специалисти.
За това алармира управителят на ДКЦ 5 „Св. Екатерина” д-р Галина Павлова. По думите й в съседство на поликлиниката в гараж има разкрит частен пункт за вземане на кръв, без наличие на медицинска апаратура, без присъствието на клинични лаборанти и лекари.
Разходите за издръжка на тези пунктове са ниски, освен това стимулират някои колеги да взимат биологичен материал в кабинетите си и да го предават за изследване на тези лаборатории. Д-р Павлова е категорична, че по този начин се ограничава и подменя свободния избор на пациента, това пряко влияе върху обема на работа на лабораторията на ДКЦ-то и носи загуби.
За съжаление, това са примери за недообмислена нормативна база, създаваща условие за прилагане на порочни практики за нелоялна конкуренция на здравния пазар. За преодоляването на проблема ще са необходими законодателни мерки, обобщи управителят на здравното заведение.
Тя очерта и други особености, обуславящи затруднения в дейността на ДКЦ 5. На първо място стои транспортната изолираност по отношение на градския транспорт (в близост до лечебното заведение минава автобус единствено по линия 39). В района преобладава неосигурено малцинствено население от ромски произход. За 2016 г.
РЗОК не е изплатила извършени услуги на 470 души, поради прекъснати здравноосигурителни права, което е само разход и тежест за лечебното заведение, каза д-р Павлова.
Според нея в това се коренят основните причини ЛЗ да не се предпочита от платежоспособните пациенти и ползващите услугите на частни здравно-осигурителни фондове. Транспортният проблем затруднява и привличането на медицински специалисти за работа.
Както в страна, и при нас има проблем с възрастовата структура на медицинските специалисти, каза още д-р Павлова. По думите й 77% от колегите й са на възраст над 45 години, 23% са между 30 и 45 години. Напускат утвърдени специалисти, търсейки реализация в чужбина.
Тези, които остават не предпочитат работа в системата на извънболничната помощ, поради невисоките възнаграждения, посочи още тя. Друга негативна тенденция е практиката някои болнични заведения да ограничават своите лекари, като дават разрешение да практикуват извънболнична дейност само в ДКЦ-та към конкретната болница.
Такава кадрова политика, прави още по-реална опасността работата на общинските дружества да бъде затруднена, поради липса на медицински специалисти.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус