Бабинден бе отбелязан в АГ-болница, МУ-Варна и филиалите в Шумен, В. Търново и Сливен
21 януари - Деня на родилната помощ - отбелязаха акушерите и гинеколозите във втората по големина специализирана АГ болница в България - СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“ – Варна.
Медиците спазиха традиционния обичай „измиване на ръцете на акушерката“. То беше извършено от 10-годишната Кристияна, която изми ръцете на завеждащия Родилно отделение д-р Добрин Николов с осветена от отец Ясен вода.
Пожелания към акушер-гинеколозите и акушерките отправиха изпълнителният директор на СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“ доц. д-р Емил Ковачев, доайенът на акушерството и гинекологията във Варна проф. д-р Иван Козовски, зам. кметът на Община Варна г-н Коста Базитов, председателят на постоянната комисия по здравеопазване доц. Антоанета Цветкова.
Зам.-ректорът на МУ-Варна проф. д-р Албена Керековска поднесе поздрав от името на ректора проф. д-р Красимир Иванов и подари икона, която да закриля медиците, майките и техните рожби, а ръководителят на катедрата по здравни грижи доц. Силвия Борисова поздрави екипа на болницата от името на Факултета по обществено здравеопазване.
Малчугани от детска градина „Детска радост“ и студенти от танцовия ансамбъл на МУ-Варна поздравиха лекарите и акушерките с кратка програма.
Изложба „Бабинден – традиции и бъдеще“, посветена на специалистите по акушерство и гинекология и техните предшественици – бабите акушерки, подредиха музейните специалисти от Музея по история на медицината съвместно с Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здравеопазване.
Тя се намира в библиотеката на МУ-Варна и ще остане до 3 февруари. Изложбата представя фотоси от началото на XX в., които пренасят посетителите към веселите и богати на символика празници, организирани в миналото и в наши дни, и „бабини гердани“ от пуканки и сухи чушки и боб, с които са се закичвали бабите акушерки.
Във фоайето на централния вход на университета и в Медицински колеж е организиран кът, посветен на празника, в който на мултимедийни екрани посетителите могат да видят моменти от ежедневната работа на студентите и преподавателите от Катедрата по здравни грижи.
За втора поредна година студенти и преподаватели от филиал Шумен на МУ-Варна също отбелязаха празника с традиционните за този ден обичаи, на които присъстваха представители на местната власт и на лечебните заведения в града.
Бъдещите акушерки от филиалите в Сливен и Велико Търново участваха в празника в отделенията по акушерство и гинекология към болниците в съответния град, като поздравиха медиците, при които провеждат клиничната си практика.
Медиците спазиха традиционния обичай „измиване на ръцете на акушерката“. То беше извършено от 10-годишната Кристияна, която изми ръцете на завеждащия Родилно отделение д-р Добрин Николов с осветена от отец Ясен вода.
Пожелания към акушер-гинеколозите и акушерките отправиха изпълнителният директор на СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“ доц. д-р Емил Ковачев, доайенът на акушерството и гинекологията във Варна проф. д-р Иван Козовски, зам. кметът на Община Варна г-н Коста Базитов, председателят на постоянната комисия по здравеопазване доц. Антоанета Цветкова.
Зам.-ректорът на МУ-Варна проф. д-р Албена Керековска поднесе поздрав от името на ректора проф. д-р Красимир Иванов и подари икона, която да закриля медиците, майките и техните рожби, а ръководителят на катедрата по здравни грижи доц. Силвия Борисова поздрави екипа на болницата от името на Факултета по обществено здравеопазване.
Малчугани от детска градина „Детска радост“ и студенти от танцовия ансамбъл на МУ-Варна поздравиха лекарите и акушерките с кратка програма.
Изложба „Бабинден – традиции и бъдеще“, посветена на специалистите по акушерство и гинекология и техните предшественици – бабите акушерки, подредиха музейните специалисти от Музея по история на медицината съвместно с Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здравеопазване.
Тя се намира в библиотеката на МУ-Варна и ще остане до 3 февруари. Изложбата представя фотоси от началото на XX в., които пренасят посетителите към веселите и богати на символика празници, организирани в миналото и в наши дни, и „бабини гердани“ от пуканки и сухи чушки и боб, с които са се закичвали бабите акушерки.
Във фоайето на централния вход на университета и в Медицински колеж е организиран кът, посветен на празника, в който на мултимедийни екрани посетителите могат да видят моменти от ежедневната работа на студентите и преподавателите от Катедрата по здравни грижи.
За втора поредна година студенти и преподаватели от филиал Шумен на МУ-Варна също отбелязаха празника с традиционните за този ден обичаи, на които присъстваха представители на местната власт и на лечебните заведения в града.
Бъдещите акушерки от филиалите в Сливен и Велико Търново участваха в празника в отделенията по акушерство и гинекология към болниците в съответния град, като поздравиха медиците, при които провеждат клиничната си практика.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус