18 ученици от гимназията по дървообработване започват дуално обучение
18 ученици от XI клас от професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов” започват дуално обучение - обучение чрез работа. Те са с професия „Организатор в дървообработването и производство на мебели”, специалност „Мебелно производство". Навършили са 16 години и са заявили писмено своето желание, както и са предоставили съгласие на родител. Учениците ще получават 90% от минималната работна заплата, като 70% от средствата са осигурени от бюджета на Община Варна, а останалите 30% от фирмите - работодатели. Това стана ясно на съвместна пресконференция с участието на директорът на дирекция „Образование и младежки дейности“ Лилия Христова, директорът на Регионалния инспекторат по образование Венцислава Генова, директорът на гимназията Мария Георгиева и представители на три от шестте фирми, които се включват в проекта, занимаващи се с мебелно производство, мека мебел, тапицерия, производство на изделия от дърво и др.
В гимназията има условия за въвеждане на дуалното обучение. Учениците ще учат три дни в седмицата, а в останалите два дни ще работят в реална работна среда, използвайки съвременни машини и технологии за производство, обясни директорът на гимназията.
Училището стана общинско след влизане в сила на Закона за предучилищното и училищното образование от 1-ви август т.г., припомни Лилия Христова. Тя заяви още, че двете гимназии - „Н. Хайтов“ и „Д-р Иван Богоров“, са включени в програма „Региони в растеж“ и освен обновяване на училищните сгради е предвидено да бъдат направени и оборудвани кабинети за практическо обучение на учениците.
В гимназията има условия за въвеждане на дуалното обучение. Учениците ще учат три дни в седмицата, а в останалите два дни ще работят в реална работна среда, използвайки съвременни машини и технологии за производство, обясни директорът на гимназията.
Училището стана общинско след влизане в сила на Закона за предучилищното и училищното образование от 1-ви август т.г., припомни Лилия Христова. Тя заяви още, че двете гимназии - „Н. Хайтов“ и „Д-р Иван Богоров“, са включени в програма „Региони в растеж“ и освен обновяване на училищните сгради е предвидено да бъдат направени и оборудвани кабинети за практическо обучение на учениците.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус