14-годишно дете в кома с 4,2 промила алкохол във Варна

Две деца на 13 и 14 години са лекувани в отделението по токсикология към Военноморска болница във Варна след прекомерна употреба на алкохол през почивните празнични дни. Това каза доц. д-р Снежа Златева, ръководител на Клиниката по интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергии, цитирана от "Фокус".

„14-годишното дете е прието в кома, с 4,2 промила алкохол в кръвта. Сервиран е алкохол в таверна, след това в дискотека. Другото дете, което е 13-годишно, е прието с 1,2 промила“, уточни доц. д-р Снежа Златева. Тя допълни, че и двете деца са изведени от интоксикация и са изписани от болничното заведение, но проблемът с безконтролното сервиране на алкохол на видимо непълнолетни в заведенията остава, липсва контрол и от страна на родители.

По отношение на отравяния с диворастящи гъби доц. д-р Снежа Златева заяви, че засега няма такива регистрирани случаи. В клиниката е лекуван пациент след консумация на култивирани печурки, които не са били добре съхранявани – били са потъмнели и така са били приготвени. „Ако култивираните печурки са престояли и са потъмнели, могат да отделят смолисти токсични съединения, които да причинят раздразване на червата с повръщане и диария, но не са смъртоносни, както диворастящи гъби”, каза още доц. д-р Снежа Златева.
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355