11% са жените във Военноморските сили на България

Жените, които са на различни постове във Военноморските сили, са 11% от всички служещи във флота. Представителките на нежния пол са общо 580. Това заяви командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев на конференцията „Българката и морето“ в Юнашкия салон, предаде репортер на Moreto.net.

Днешното събитие се провежда в навечерието на Деня на жената- 8-ми март. По думите на Петев, който е сред основните инициатори за проявата, празникът е добър повод да се обърне поглед към проблемите на дамите.

„Няма как да говорим за демократично и отворено общество, когато няма равнопоставеност между половете. Това сякаш се разбира от всички, но не винаги се прилага. В днешното събитие един от основните акценти е върху българката. Това е носителката на изконните български традиции. Тя е съхранила българските корени не само у дома, но и участва в държавотворната мисия на българския народ да създава държава, да гради нация, да създава културно наследство в полза на цялата ни цивилизация.“, каза Петев.

По думите му армията съвсем не е дискриминираща по отношение на жените.

„Именно там е първото място, където падат всички изкуствени наслоения като дискриминация, расизъм, нетолерантност.

Там става въпрос за национални интереси. Когато оцеляването на нацията и държавата е под въпрос, няма място за такива второстепенни социални наслоения, каквито са дискриминацията по пол, произход, вероизповедание.

Първите, които отварят своите врати към различните етноси и жените, са именно въоръжените сили.“, каза още командирът на ВМС. Според него няма никаква пречка жена да ръководи флота стига да се докаже и да покаже нужните способности, умения и знания.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355