Японски учени: Животът на Земята се е появил със 700 млн. години по-рано, отколкото се смяташе

Животът на Земята се е появил преди най-малко 3,5 милиарда години, тоест със 700 милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега. Това стана ясно, след като изследователи от Токийския технологичен институт, ръководени от професор Юитиро Уено, открили в геоложки слой, датиран от този период, метан, “затворен” в кварц. Според специалистите метанът е бил произведен от бактерии, каквито се предполага, че са обитавали топлите води на дъното на океана.

Метанът способства за повишаването на общата температура на повърхността на Земята. Учените смятат, че именно той е станал причина за затоплянето на планетата през архейска ера /най-древната геологическа ера-бел.ред/, когато са били създадени условия за развитие на различни форми на живот.

За това, че откритият метан е продукт на жизнената дейност на бактерии, свидетелства и влизащият в неговия състав изотоп на въглерода с атомно тегло 12. За разлика от въглерод-13 този елемент се среща в живите организми.

Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355