Япония изпраща сателит в орбита

Ракетата H-2A изведе в орбита 4.6 тонния сателит направен за контрол на въздушния трафик както и за прогнозиране на времето. Това бе второто успешно изпращане на сателитен спътник с ракета носител от страната на изгряващото слънце в рамките на един месец.

Контролната кула на Японската космическа агенция потвърди, че спътникът се е отделил от ракетата и вече е в орбита. Резултатът беше предшестван от множество неуспешни опити от японска страна.

Ракетата е деветата по ред и е главна част от космическата програма на Япония. Тя излетя от космическия център Танагашима в южната част на префектурата Кагошима

„Ракетата излетя успешно, но сега ще отнеме няколко дни, докато разберем дали сателитната система ще излезе в орбита правилно,” каза говорителя Нобуко Сато.

Сателитът ще се позиционира в на около 36 хиляди километра над Екватора. Той ще служи като резервен вариант на друг такъв сателит и да спомага за управлението на полетите в пренаселеното небе на тихоокеанския регион.

Японската компания Джакса пусна свой сателит за наблюдение през януари, а сега предстои да бъде изстрелян нов, този път по-малък, който ще служи за астрономически нужди. Информацията е на Bulgarian Post.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355