"Тошиба" пускат първият в света HD DVD плейър в края на месеца

В опит да спечелят битката за водещо място в производството на DVD-плейъри от следващо поколение, "Тошиба", ще започне продажбата на първия в света HD DVD-плейър в Япония в края на месеца. Това съобщи бизнес-вестникът "Нихон Кейзай Шимбун".

Очаква се устройството да се продава между 95 000 и 100 000 йени (814 и 857 долара). Към средата на април ще се появи и софтуеърът за HD DVD, допълва изданието и уточнява, че плейърът ще може да чете и стандартни DVD-та. През първия месец "Тошиба" смята да продаде между 4000 и 5000 бройки. "Тошиба" и "НЕК", които подкрепят развитието на формата HD DVD водят яростна битка срещу конкурентите си "Мацушита" и "Сони", които разработват формата блу-рей.

Дисковете блу-рей се предполага, че ще имат повече място за запис от HD DVD, но ще са и по-скъпи за производство, или поне в краткосрочен период. "Тошиба" смята да разшири продуктовата си линия в Япония като към края на май пусне HD DVD записвачка с вграден хард диск, пише още "Нихон Кейзай Шимбун". Първоначално компанията смяташе да започне продажбата на плейърите в Северна Америка, след което да ги пусне и в другите части на света. Но последното решение е да се овладее силно конкурентния домашен пазар, уточнява изданието. Първият конкурентен блу-рей диск на "Сони" ще бъде пуснат в продажба през юли на цената от 1000 долара. Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355