САЩ създават лазер, за да поразяват вражески сателити в орбита

Американското правителство провежда изследователска дейност с цел изграждане на арсенал от лазерни оръжия, разположени на земята, които да могат да разрушават вражеските сателити в орбита. Това съобщава изданието "Ню Йорк таймс".

Тайният проект ще използва снопове концентрирана светлина, за да унищожава тези сателити. Според "Таймс" проектът е станал частично публично достояние чрез документите за бюджета на военновъздушните сили, предадени на Конгреса през февруари. Той е част от усилията на Вашингтон да разработи отбранителни и нападателни космически оръжия. Учените, които разработват лазера използват сензори, компютри и гъвкави огледала, за да противодействат на атмосферните вихри.

"Белият дом иска от нас да изградим космическа отбрана", е заявил служител от Пентагона, който наблюдава няколко космически програми, съобщава още вестникът. "Имаме нужда от това, за да защитим обектите си в орбита", е допълнил още той. Все пак, дори и да бъде одобрено подобно оръжие, приложението му може да стане факт "години, години, години напред в бъдещето", е подчертал източникът.

Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355