САЩ отново са най-развитата технологично държава

Съединените щати си върнаха лидерството в годишната класация за най-развита в технологично отношение държава, съобщи Dnevnik.bg. Според доклад от 2005 г. на Световния икономически форум за индекса на технологичното развитие (NRI) САЩ правят голям скок от пето на първо място, измествайки на второ Сингапур. Индексът отчита степента на използване на високите технологии от населението, предприемачеството и властта за развитието на икономиката.

На трето място е Дания, а след нея в първата десетка са още Исландия, Финландия, Швеция, Швейцария, Канада и Тайван. Великобритания заема 10 място и оставя зад себе си останалите големи в ЕС - Германия е на 17 място, Франция е 22-ра, Италия - 42-ра.

Освен САЩ, през миналата година пробив в класацията е направил Тайван. Страната се изкачи на 7 от 15 място, а Южна Корея направи скок от 10 места до 14. През миналата година се забелязва и положителна тенденция и в част от новите страни-членки на ЕС - Полша, Чехия, Естония и Словакия. Положителна тенденция обаче не може да се отчете при България, която заема 64 място. Лидер на Балканите е Кипър, който заема 33 място. Островът на Афродита е следван от Гърция - 43-та, Турция - 48-ма, и Румъния - 58-а. Най-зле в региона са Босна и Херцеговина (97) и Албания (106)

Индекс на технологичното развитие

1. САЩ
2. Сингапур
3. Дания
4. Исландия
5. Финландия
-----
43. Гърция
48. Турция
58. Румъния

64. България

80. Сърбия и Черна гора

Информацията е на idg.bg.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355