Пентагонът пуска в боя конвертоплани

Компанията Bell Boeing съвсем скоро ще предостави на морската пехота на САЩ първите два конвертоплана Osprey модел MV-22 Block B. Заедно с това ще бъде доставен и първият апарат модел CV-22 Block 10 за ВВС САЩ, съобщава Flight Global.

До момента Bell Boeing е изпълнила доставката за Пентагона на 29 конвертоплана модел Block A, 20 от които се използват за учебни и изпитателни задачи, а 9 се планира да бъдат модернизирани до конфигурации Block B. През тази година започва разработката на по-усъвършенствана модификация на машината – MV-22 Block C, които ще влязат на въоръжение през 2012 година. След тях трябва да се появи и още по-съвършената модификация Block 20. Планира се в морската пехота САЩ да бъдат на въоръжение 360 MV-22, а ВВС на САЩ да разполагат с 20 апарата СМ-22.



Конвертопланът V-22 Osprey е с летателна маса 30 тона. Екипажът му е от трима души, а на борда му е предвидено да се превозват 24 десантчици. Може да излита и каца като хеликоптер. В крайцерски режим обаче двигателите заедно с винтовете му се завъртат и апаратът лети като самолет, достигайки значително по-висока скорост отколкото хеликоптер – над 550 км/ч. Освен това апаратът може да излита и като самолет, за което му е нужна доста по-къса писта, а това пък позволява да се увеличи полезният товар на борда.

Сложността от техническо естество при изпълнение на конструкцията на конвертоплана доведе до множество аварии на опитните образци. Кулминация в черната серия беше катастрофата на Osprey през 2000 година, в която загинаха 23 морски пехотинци. Доста дълго след това бъдещето на Osprey беше неясно. Сега обаче машината ще трябва да доказва себе си в Ирак, където янките имат доста проблеми.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355