Най-старата писменост в света открита у нас

В сакрални плочици от петото и четвъртото хилядолетие преди Христа, намерени в България, е декодирано древно тракийско писмо, което е най-старата писменост в света, предшестваща тази на Шумер и Египет с около две хилядолетия. Това съобщи авторът на декодирането - д-р Стефан Гайд от Института по трансцедентна наука в Лонг Бийч, Калифорния, предаде Дарик радио.

Гайд е българин, живеещ от дълги години в САЩ. Той е експерт в областта на лингвистиката, криптографията и трансцедентиращия анализ. Институтът по трансцедентна наука, съоснован от него в началото на 90-те години в Лонг Бийч, публикува откритието му в подготвената за печат на български език книга "Тракийското писмо декодирано".

Д-р Стефан Гайд посочва, че плочиците, намерени при Градешница и Караново, са известни на научния свят вече няколко десетилетия. Те са експертно установени като автентични - както по физикалност, така и по датировка. Съмнения за образци на протописменост върху тях са били нееднократно загатвани, но до този момент писмеността не е била задоволително идентифицирана и декодирана, отбелязва ученият.

Пълното научно и окончателно декодиране на всеки знак върху плочиците ще бъде представено на 29 март от д-р Гайд на пресконференция в БТА, съобщава авторът на декодирането.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355