НАСА отбеляза 25-годишнината на програмата "Космическа совалка"

Националната агенция за космически изследвания на САЩ /НАСА/ отбеляза вчера 25-а годишнина от първия полет на първата космическа совалка през април 1981 г, съобщи Асошиейтед прес. На честването, състояло се в космическия център край град Хюстън, ръководителят на полетите през 1981 г. Нийл Хътчинсън обяви, че в близко бъдеще НАСА ще започне да използва нов тип космически кораб за многократно използване, който ще замени сегашните "совалки".

Според АП, космическите совалки са извели в орбита повече космонавти от всички останали "космически държави", взети заедно. В момента те са и единствените космически кораби за многократно използване. Досега НАС е изпълнила общо 114 мисии с този тип космически апарати. От 2003 г., когато стана трагедията със совалката "Колумбия", НАСА използва само една совалка, "Дискавъри". Следващият й полет е насрочен за юли. На церемониято не бе отворена и дума за 14-е американски космонавти, загинали при катастрофи с космически совалки, посочва АП.

Информацията е на БТА.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355