Microsoft обвини Брюксел в сговор с конкурентите

Microsoft обвини Европейската комисия в незаконно сътрудничество с конкурентни компании и в укриване на важни документи, достъпа до които е от ключово значение за ефективната защита на гиганта в съда.

Базираната в Редмънд софтуерна компания се обърна към окръжните съдилища на Ню Йорк, Калифорния и Масачузетс с искане да задължат Sun Microsystems, Oracle, IBM и Novell да предоставят документация по антимонополния иск на Еврокомисията срещу Microsoft от 2004 г. В жалбата си гигантът посочва, че разполага с документи, доказващи, че представители на изпълнителния орган на ЕС тайно са се срещали и са водели кореспонденция с представители на тези компании. Така според Microsoft комисията не може да играе ролята на неутрален регулаторен орган и да провежда независимо разследване при сътрудничество с конкурентни компании.

Засега Еврокомисията не коментира обвиненията. В края на месеца ще се проведе съдебно заседание, на което ще се изясни дали Microsoft изпълнява досега постановените разпоредби. Ако се докаже, че това не е така, на компанията ще бъде наложена глоба в размер на 2 милиона евро на ден със задна дата, считано от 15 декември 2005 г. Обжалването на Microsoft ще се гледа от Европейския съд на първа инстанция през април.

Информацията е на idg.bg.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355