Macintosh стана съвместим с Windows XP
Условието на конкурса беше да се стартира операционна система Windows XP на компютър Macintosh или да се създаде програма с възможност да се зарежда по избор операционна система, както и да има възможност за превключване от едната към другата система. Колин Недеркоорн, брокер от Хюстън, казва, че просто искал да организира по-добре своята работа – вместо това да ползва за едни програми личният си Apple PowerBook и персонален компютър с Windows за други, той искал за всичко да се грижи една машина. Това накарало предприемчивият Недеркоорн да обяви през януари конкурсът. Парите за наградата били събрани от волни пожертвования в специален фонд.
В края на миналата седмица наградата била изпратена на двама програмисти от Сан Франциско – 33-годишният Исус Лопес от Аламеда и 41-годишният Ерик Васерман от Бъркли. Лопес казва пред медиите, че голямата част от техническата работа по програмата е вършил вечер или в почивните дни, а Васерман – предан потребител на Macintosh, се запознал с Лопес през февруари и тогава се осведомил за конкурса. Ролята на Васерман била по-скоро поддържаща в хода на решаване на задачата.
Лопес, който никога не е притежавал Macintosh, казва в интервю, че предишните му проекти за “взломяване” на “ябълките” са били насочени изключително за задоволяване на собственото му любопитство. "Работата, която свърших обаче, се надявам да бъде полезна за мнозина”, казва той.
Миналият петък сайтът на Недеркоорн бил буквално претоварен, заради съвместната работа на разработчици, втурнали се да подобряват творението на Лопес. Недеркоорн казва, че така нареченият проект "Windows на Mac" е с отворен изходен код и всеки може да го ползва и променя според собствените си желания. Вече разбитият изходен код може свободно да бъде изтеглен от сайта, но има още какво да се дооправи. Недеркоорн е уверен, че опростена версия, която да може да се ползва от масовите потребители, ще е достъпна най-късно до една година. “Ще дойде момент, когато стартирането на Windows XP на Mac ще е толкова просто, колкото е щракването с мишката”, казва брокерът.
Припомняме, че през януари, когато Apple представи своят първи компютър с процесор Intel, официални представители на компанията съобщиха, че Apple няма намерение да продава или да разработва поддържащи средства за Windows върху своите компютри. Компанията обаче не е предприемала и никакви действия по възпрепятстване на потребителите, които биха желали самостоятелно да “качат” Windows на Mac-овете си. Вицепрезидентът на Apple Филип Шилер каза тогава, че “Ако има хора, които харесват нашите компютри, но се налага да живеят в света на Windows, няма да им пречим”.
В края на миналата седмица наградата била изпратена на двама програмисти от Сан Франциско – 33-годишният Исус Лопес от Аламеда и 41-годишният Ерик Васерман от Бъркли. Лопес казва пред медиите, че голямата част от техническата работа по програмата е вършил вечер или в почивните дни, а Васерман – предан потребител на Macintosh, се запознал с Лопес през февруари и тогава се осведомил за конкурса. Ролята на Васерман била по-скоро поддържаща в хода на решаване на задачата.
Лопес, който никога не е притежавал Macintosh, казва в интервю, че предишните му проекти за “взломяване” на “ябълките” са били насочени изключително за задоволяване на собственото му любопитство. "Работата, която свърших обаче, се надявам да бъде полезна за мнозина”, казва той.
Миналият петък сайтът на Недеркоорн бил буквално претоварен, заради съвместната работа на разработчици, втурнали се да подобряват творението на Лопес. Недеркоорн казва, че така нареченият проект "Windows на Mac" е с отворен изходен код и всеки може да го ползва и променя според собствените си желания. Вече разбитият изходен код може свободно да бъде изтеглен от сайта, но има още какво да се дооправи. Недеркоорн е уверен, че опростена версия, която да може да се ползва от масовите потребители, ще е достъпна най-късно до една година. “Ще дойде момент, когато стартирането на Windows XP на Mac ще е толкова просто, колкото е щракването с мишката”, казва брокерът.
Припомняме, че през януари, когато Apple представи своят първи компютър с процесор Intel, официални представители на компанията съобщиха, че Apple няма намерение да продава или да разработва поддържащи средства за Windows върху своите компютри. Компанията обаче не е предприемала и никакви действия по възпрепятстване на потребителите, които биха желали самостоятелно да “качат” Windows на Mac-овете си. Вицепрезидентът на Apple Филип Шилер каза тогава, че “Ако има хора, които харесват нашите компютри, но се налага да живеят в света на Windows, няма да им пречим”.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус