"М-Тел" пусна 3G мрежата си

И България се присъедини към групата на страните с действащи мрежи от трето поколение, след като "М-Тел" официално обяви търговския старт на 3G услугите си. В момента първата такава услуга, която "М-Тел" ще предлага, е видеоразговорът при цена от 0.55 ст. без ДДС на минута. До 9 април видеоразговорите ще се предлагат на промоционална цена с 50% по-ниска от стандартната.

Към момента в София има пълно покритие на UMTS-HSDPA мрежата, като се очаква преди лятото да има покритие и във Варна и Бургас и част от черноморските курорти. "В краткосрочен план ще бъде изградена и мрежата в Пловдив и региона", заяви Йозеф Винацер, главен изпълнителен директор на "М-Тел".

Технологията HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) се поддържа от ограничен брой оператори в целия свят и предлага до 5 пъти по-високи скорости на трансфер в сравнение с UMTS. Засега обаче са малко крайните устройства, които я поддържат. Информацията е на Mobile Bulgaria.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355