Краят на ХХ век - най-топлият през последните 1200 години
Краят на ХХ век е бил най-топлият за Северното полукълбо през последните 1200 години. Това сочат изводи на учени от университет в Източна Англия, публикувани в списание “Сайънс”.
Тимъти Озбърн и Кейт Брифа изследвали вкаменелости, дървесни кръгове и други природни свидетелства за измененията на климата, а също и проучили дневниците на жители на Европа от последните 750 години. Освен това те включили към проучването си и изследване на изменението на температурата на въздуха от 1856 година насам и направили химичен анализ на леда в ледниците на Гренландия.
Изследователите изяснили, че годините между 890 и 1170 са били много горещи за Северното полукълбо, а най-студен бил периодът от 1580 до 1850. Затоплянето през ХХ век обаче е най-разпространената на територията на Земята аномалия от ІХ век насам, като най-силно се отличават последните 100 години, коментира Озбърн в интервю за Би Би Си. Според изводите в изследването силното затопляне в края на ХХ век се дължи на парниковия ефект.
Миналия ноември списание “Сайънс” публикува доклад, според който съдържанието на въглероден двуокис и метан в атмосферата е най-високо за последните 650 000 години. Информацията е на News.bg.
Тимъти Озбърн и Кейт Брифа изследвали вкаменелости, дървесни кръгове и други природни свидетелства за измененията на климата, а също и проучили дневниците на жители на Европа от последните 750 години. Освен това те включили към проучването си и изследване на изменението на температурата на въздуха от 1856 година насам и направили химичен анализ на леда в ледниците на Гренландия.
Изследователите изяснили, че годините между 890 и 1170 са били много горещи за Северното полукълбо, а най-студен бил периодът от 1580 до 1850. Затоплянето през ХХ век обаче е най-разпространената на територията на Земята аномалия от ІХ век насам, като най-силно се отличават последните 100 години, коментира Озбърн в интервю за Би Би Си. Според изводите в изследването силното затопляне в края на ХХ век се дължи на парниковия ефект.
Миналия ноември списание “Сайънс” публикува доклад, според който съдържанието на въглероден двуокис и метан в атмосферата е най-високо за последните 650 000 години. Информацията е на News.bg.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус