Кометният Апокалипсис засега се отлага
Фрагменти от кометата Швасман-Вахман преминаха покрай Земята без да причинят вреди, както вещаеха апокалиптични прогнози.
Кометата 73P Швасман-Вахман (SW 3) извършва една обиколка около Слънцето приблизително за 5,4 години. При преминаването си през 1995 година в близост до Земята светимостта й се увеличила 1000 пъти, което я прави видима с просто око. Наблюдения, проведени през 1996 година с новият тогава телескоп на Европейската южна обсерватория ESO NTT (New Technology Telescope) и 3,6-метровият телескоп в Ла-Сила, показват, че рязкото увеличение на светимостта се дължи на разпадането на кометата на три фрагмента. По-късно през декември 1996г. са открити още два фрагмента от кометата. По време на поредното преминаване през 2001 година от петте фрагмента са наблюдавани само три – най-големият C, B и E. През 2001 година не е отчетена нова фрагментация.
През 2006 година кометата отново се доближи до Земята. В началото на март са забелязани 7 фрагмента, като най-яркият (фрагмент C) е със светимост от 12-та звездна величина. Това е 250 пъти по-слаба светимост от тази, която прави обектите достъпни за наблюдение с невъоръжено око. Яркостта на фрагмента В тогава е отчетена като 10 пъти по-слаба от тази на С. През март са забелязани още 6 фрагмента и така общият им брой става 13.
През април е наблюдавано покачване на яркостта на фрагмента B. На 7 април са забелязани шест нови фрагмента. А на 12 април фрагментът В започва да свети толкова ярко, колкото и главният фрагмент С, като и двата достигат до 9-та звездна величина (16 пъти по-слаба светимост от необходимата за непосредствено наблюдение). На база наблюденията астрономите достигат до извода, че фрагмент B продължава да се разпада – до момента броят на частите, на които се е разпаднал, достига 40.
Фрагментът C се доближи максимално до Земята на 11 май. 12 милиона километра са го отделяли от нашата планета. Вторият – фрагмент В – днес, 14 май 2006 година, ще “пропусне” да уцели Земята само с… 10 милиона километра. Засега опасност от Апокалипсис няма.
Кометата SW-3 е открита на 2 май 1930 година от астрономите Арнолд Швасман и Артър Арно Вахман. От тогава кометата е преминала 6 пъти в близост до Земята. Параметрите на орбитата й силно се влияят от Юпитер, тъй като в афелия си тя преминава много близо до гиганта в Слънчевата система. SW-3 принадлежи към така нареченото “семейство комети на Юпитер”.
Кометата 73P Швасман-Вахман (SW 3) извършва една обиколка около Слънцето приблизително за 5,4 години. При преминаването си през 1995 година в близост до Земята светимостта й се увеличила 1000 пъти, което я прави видима с просто око. Наблюдения, проведени през 1996 година с новият тогава телескоп на Европейската южна обсерватория ESO NTT (New Technology Telescope) и 3,6-метровият телескоп в Ла-Сила, показват, че рязкото увеличение на светимостта се дължи на разпадането на кометата на три фрагмента. По-късно през декември 1996г. са открити още два фрагмента от кометата. По време на поредното преминаване през 2001 година от петте фрагмента са наблюдавани само три – най-големият C, B и E. През 2001 година не е отчетена нова фрагментация.
През 2006 година кометата отново се доближи до Земята. В началото на март са забелязани 7 фрагмента, като най-яркият (фрагмент C) е със светимост от 12-та звездна величина. Това е 250 пъти по-слаба светимост от тази, която прави обектите достъпни за наблюдение с невъоръжено око. Яркостта на фрагмента В тогава е отчетена като 10 пъти по-слаба от тази на С. През март са забелязани още 6 фрагмента и така общият им брой става 13.
През април е наблюдавано покачване на яркостта на фрагмента B. На 7 април са забелязани шест нови фрагмента. А на 12 април фрагментът В започва да свети толкова ярко, колкото и главният фрагмент С, като и двата достигат до 9-та звездна величина (16 пъти по-слаба светимост от необходимата за непосредствено наблюдение). На база наблюденията астрономите достигат до извода, че фрагмент B продължава да се разпада – до момента броят на частите, на които се е разпаднал, достига 40.
Фрагментът C се доближи максимално до Земята на 11 май. 12 милиона километра са го отделяли от нашата планета. Вторият – фрагмент В – днес, 14 май 2006 година, ще “пропусне” да уцели Земята само с… 10 милиона километра. Засега опасност от Апокалипсис няма.
Кометата SW-3 е открита на 2 май 1930 година от астрономите Арнолд Швасман и Артър Арно Вахман. От тогава кометата е преминала 6 пъти в близост до Земята. Параметрите на орбитата й силно се влияят от Юпитер, тъй като в афелия си тя преминава много близо до гиганта в Слънчевата система. SW-3 принадлежи към така нареченото “семейство комети на Юпитер”.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус