Изследване дава нов поглед върху черните дупки
Откритието помага да се извади тъмната материя(космическата материя, която не е видима поради факта, че не излъчва радиация, по която да бъде проследена, подобна на тази изграждаща черните дупки) от областта на хипотезите. Сега изследователите са на няколко стъпки от това да разберат какво е това невидимо нещо, което просмуква вселената и ги формира. Също така е решен и въпроса, коя галактика е по-масивна – Млечният път или Андромеда. Победителят е…Млечния път
Тъмната материя е топла. Изследователите са използвали големия телескоп в Чили, за да наблюдават галактиките джуджета, обикалящи около нашата. Проследили са тяхното движение в три измерения. Правейки това, те са могли да премерят галактиките много точно и да изчислят колкото от тъмната материя ги държи от вътре.
Откритията показват, че галактиките съдържат около 400 пъти повече от тъмната материя, отколкото обикновената материя. Освен това, нейните частици не могат да бъдат събрани заедно много плътно, а максимумът е 20 водородни атома на кубичен сантиметър. Важно е да се отбележи, че не става въпрос за водородните атоми, а само за нещо, което би тежало колкото тях. Тази изненадващо малка плътност означава, че най-малкото пространство, което може да се заема от тъмната материя, е куб с масата на 30 милиона слънца като нашето.
Учените смятат, че големите галактики са формирани в Лего стил в комбинация на тъмната материя и планетите и звездите, които те съдържат. След като знаят най-малкото пространство, което може да се заема от тъмна материя, изследователите са могли да изчислят и други прилежащи й свойства. Едно от тях е скоростта, която е около 9 км в секунда, а това е милиони пъти повече от предвижданото.
Изчислена е температурата на тъмната материя, или поне температурата, която би имала, ако излъчва такава, като нормалната материя, която познаваме. Една от трудностите за изследването на тъмната материя, разбира се, е дали излъчва някяква светлина или радиация, включително топлина. Ако е направена от водородни атоми, температурата й би била около 10 хиляди градуса, което е по-горещо от Слънцето.
Температурата й е много по-висока от това, което си мислеха учените. Други теории предполагат, че тъмната материя е много мудна и температурата й е по-ниска от 1 градус.
Подробното изследване на галактиките джуджета е позволило на учените да премерят теглото на галактиката ни много по-точно от всякога, която е почти два пъти по масивна от Андромеда. Откритието е направено от Марк Уилкинсън. Все още се смята, че Андромеда има повече звезди и да е по-голяма, но количеството на тъмната материя и много по-малко от това в Млечния път. Все още сме далеч обаче от това да разберем какво точно е тъмната материя, но тези открития помагат да се ограничат възможностите.
Двете най-популярни теории са за това, че тъмната материя е съставена от големи части наречени супер симетрични части и много леки такива наречени аксиони. Супер симетричните части тежат от стотици до хиляди пъти повече от нормалният водороден атом. Аксионите са с много малка маса и са направени от частици от времето на Големия взрив. Новото откритие подкрепя теорията за аксионите, които са формирали тъмната материя, но тя може и да е направена от различен вид частици. Няма причина да се смята, че тъмната материя е направена само от един вид частици, тъй както е направена нормалната материя. Но едно е ясно, че нейните частици са по-скоро аксиони, отколкото супер симетрични части. Информацията е на Bulgarian Post.
Тъмната материя е топла. Изследователите са използвали големия телескоп в Чили, за да наблюдават галактиките джуджета, обикалящи около нашата. Проследили са тяхното движение в три измерения. Правейки това, те са могли да премерят галактиките много точно и да изчислят колкото от тъмната материя ги държи от вътре.
Откритията показват, че галактиките съдържат около 400 пъти повече от тъмната материя, отколкото обикновената материя. Освен това, нейните частици не могат да бъдат събрани заедно много плътно, а максимумът е 20 водородни атома на кубичен сантиметър. Важно е да се отбележи, че не става въпрос за водородните атоми, а само за нещо, което би тежало колкото тях. Тази изненадващо малка плътност означава, че най-малкото пространство, което може да се заема от тъмната материя, е куб с масата на 30 милиона слънца като нашето.
Учените смятат, че големите галактики са формирани в Лего стил в комбинация на тъмната материя и планетите и звездите, които те съдържат. След като знаят най-малкото пространство, което може да се заема от тъмна материя, изследователите са могли да изчислят и други прилежащи й свойства. Едно от тях е скоростта, която е около 9 км в секунда, а това е милиони пъти повече от предвижданото.
Изчислена е температурата на тъмната материя, или поне температурата, която би имала, ако излъчва такава, като нормалната материя, която познаваме. Една от трудностите за изследването на тъмната материя, разбира се, е дали излъчва някяква светлина или радиация, включително топлина. Ако е направена от водородни атоми, температурата й би била около 10 хиляди градуса, което е по-горещо от Слънцето.
Температурата й е много по-висока от това, което си мислеха учените. Други теории предполагат, че тъмната материя е много мудна и температурата й е по-ниска от 1 градус.
Подробното изследване на галактиките джуджета е позволило на учените да премерят теглото на галактиката ни много по-точно от всякога, която е почти два пъти по масивна от Андромеда. Откритието е направено от Марк Уилкинсън. Все още се смята, че Андромеда има повече звезди и да е по-голяма, но количеството на тъмната материя и много по-малко от това в Млечния път. Все още сме далеч обаче от това да разберем какво точно е тъмната материя, но тези открития помагат да се ограничат възможностите.
Двете най-популярни теории са за това, че тъмната материя е съставена от големи части наречени супер симетрични части и много леки такива наречени аксиони. Супер симетричните части тежат от стотици до хиляди пъти повече от нормалният водороден атом. Аксионите са с много малка маса и са направени от частици от времето на Големия взрив. Новото откритие подкрепя теорията за аксионите, които са формирали тъмната материя, но тя може и да е направена от различен вид частици. Няма причина да се смята, че тъмната материя е направена само от един вид частици, тъй както е направена нормалната материя. Но едно е ясно, че нейните частици са по-скоро аксиони, отколкото супер симетрични части. Информацията е на Bulgarian Post.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус