Изграждат безжична интернет мрежа в Чикаго

Интернет мрежата ще е втората в САЩ след тази във Филаделфия, но ще бъде по-голяма. Това се прави по повод опитите за изграждане на подобни мрежи в Сан Франсиско, Филаделфия и други малки градове. В момента в Чикаго има стотици Wi-Fi мрежи на много обществени места, на които човек може да се свърже в интернет.

Сега градската управа се надява да успее да покрие цялата площ на града и в момента очаква офертите на големи технологични компании, които да започнат да изграждат мрежата след пролетта. Засега не е ясно както точно би работила една такава мрежа, но целта е да се направи достъпа до интернет нещо, което жителите, бизнеса и туристите могат да ползват свободно.

Все още не е ясно дали достъпът ще бъде свободен или платен и колко ще бъде евентуалната такса за ползването на интернет. Във Филаделфия, ЪртЛинк, компанията, която изгради мрежата взима по 9 долара на месец за ползване на мрежата. Ако всичко върви по план, системата ще бъде пусната в началото на 2007. Очаква се безжичната мрежа да бъде най-голямата в страната, след тези в Сан Франсиско и Филаделфия.

Проблемите могат да дойдат само от това, че за целта трябва да бъдат построени много големи и мощни антени, което неминуемо означава големи разходи, които ще оскъпят и цената на услугата. А точно това е, което градската управа иска да избегне и за това следи внимателно изпълнението на проекта в Филаделфия. Информацията е на Bulgarian Post.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355