ЕС предупреди Microsoft и за Vista

Европейската комисия изрази опасения, че Windows Vista, дългоочакваната нова операционна система на Microsoft, ще наруши антимонополното законодателство.
"Обезпокоени сме от възможността Vista да включва софтуерни елементи, които ще се продават отделно", заяви говорителят на комисията Джонатан Тод. Той изрази и опасения за това дали Microsoft ще предостави пълната техническа информация, необходима на конкурентите, за да направят техния софтуер съвместим с новата операционна система.

Притесненията на Европейската комисия за Vista, която се очаква в началото на следващата година, са свързани с плановете за включване на функция за търсене в Интернет, DRM (Digital Rights Management) програма, софтуер за създаване на документи във формат, сравним с PDF, и функции за сигурността. "Опасяваме се, че компютърните производители и потребители няма да имат подходящ избор на софтуер", обясни Тод.

Днес американският софтуерен гигант обжалва решението на Европейския съд от март 2004 г., според което е нарушил антимонополното законодателство чрез доминиращото си положение на пазара на операционни системи.

Информацията е на idg.bg.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355