До 3 месеца започва работа Център за сигурност в Интернет

Най-рано в началото на следващата година може да започне въвеждането на новата електронна идентификационна карта, която да замени сегашните документи за самоличност на българина. Това каза председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения Пламен Вачков по време на Седмата национална конференция “Електронното правителство в България – предизвикателства и перспективи”.

Държавната агенция за информационни технологии и съобщения настоява да има интегрирана идентификационна карта, обяви Пламен Вачков. Ако ще има нови идентификационни документи, ако ще има здравна карта, то това нещо изисква много сериозно обмисляне, допълни Вачков, цитиран от Дарик радио.

Ползването на тази електронна карта е свързано с наличието на терминали в страната, които да четат информацията в картата. Все още се обмисля дали картата да бъде само с магнитна лента, само с чип или да бъде комбинирана.За тази година са заделени пари само за предварително проучване каква да бъде технологията на бъдещата идентификационна карта на българина.

До два или три месеца България ще създаде първия на Балканите Център за сигурност в Интернет, каза Вачков, като това ще стане заедно със спецслужбите и подкрепата на американското правителство. Чак след като той започне да функционира ще се обсъжда дали да има и специална кибер полиция за реакция при установени престъпления в глобалната мрежа.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355