Археолози откриват шест статуи на богинята Сехмет в Луксор
Екип от египетски и германски археолози откри шест статуи на богинята на войната с лъвска глава Сехмет. Статуите са намерени по време на реставрационни работи в древен храм в град Луксор, обявиха официални източници.
Творенията са открити на мястото, където е храмът на фараона от ХVІІІ династия (1580-1314 пр.Хр.) Аменхотеп ІІІ, на западния бряг на река Нил, обясни Захи Хауас, египетски археолог. Черните гранитни статуи показват Сехмет, която седи на трон с "ключа на живота" в лявата си ръка. Те са били заровени под източната стена на двора на храма, уточни Хауас.
Три от творбите са открити непокътнати, допълни Хориг Сурузиан, ръководител на екипа. Долната част на третата статуя все още е била забита в земята, а горните части на други две са липсвали, уточни тя. Екипът от археолози вече е намерил 30 статуи на богинята на различни места около храма. Сехмет е богинята на войната и възмездието и олицетворява разрушителната сила на слънцето.
Като част от нейната разрушителна сила са се смятали болестите, но освен това Сехмет е била способна и да лекува неразположенията. Според някои теории Аменхотеп ІІ е колекционирал нейни статуи, защото е имал проблеми със зъбите и цялостното си здравословно състояние. По този начин той се е надявал да оздравее. Информацията е на БГНЕС.
Творенията са открити на мястото, където е храмът на фараона от ХVІІІ династия (1580-1314 пр.Хр.) Аменхотеп ІІІ, на западния бряг на река Нил, обясни Захи Хауас, египетски археолог. Черните гранитни статуи показват Сехмет, която седи на трон с "ключа на живота" в лявата си ръка. Те са били заровени под източната стена на двора на храма, уточни Хауас.
Три от творбите са открити непокътнати, допълни Хориг Сурузиан, ръководител на екипа. Долната част на третата статуя все още е била забита в земята, а горните части на други две са липсвали, уточни тя. Екипът от археолози вече е намерил 30 статуи на богинята на различни места около храма. Сехмет е богинята на войната и възмездието и олицетворява разрушителната сила на слънцето.
Като част от нейната разрушителна сила са се смятали болестите, но освен това Сехмет е била способна и да лекува неразположенията. Според някои теории Аменхотеп ІІ е колекционирал нейни статуи, защото е имал проблеми със зъбите и цялостното си здравословно състояние. По този начин той се е надявал да оздравее. Информацията е на БГНЕС.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус