Защитени ли сме от авторитарен произвол, пита Румен Радев
Искам да бъда много правилно разбран. Върху Българската конституция не може да се посяга и не бива да се посяга произволно. Това е една демократична Конституция, една от първите в посткомунистическия период в цяла Източна Европа. Тази Конституция въведе демократичните принципи, въведе разделението на властите, въведе правата на гражданите, въведе устройството и функционирането на една демократична държава наред с ограниченията на обхвата на нейната дейност.
Това заяви президентът Румен Радев на среща с Правния съвет към президента и академичната общност.
Той постави няколко въпроса пред академичната общност, като подчерта, че от тях не може да се избяга. Успя ли проектът, заложен в тази Конституция, да изгради демократична, правова и социална държава, така както е в нейния преамбюл? Има ли в Конституцията достатъчно защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол? Имаме ли системен проблем поради противоречив, неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество? И ако има такъв - какви са причините, имаме ли системен проблем?
Според държавния глава оттук произтича и самият дебат, който иска да се отвори. Първо - трябва ли изобщо да обсъждаме някакви промени в Конституцията на Република България? Ако обсъждаме - защо и в какъв обхват?
По думите на Радев най-належащо е мнението на академичната общност за предложения законопроект от Министерски съвет, доколко според тях той е целесъобразен, ефективен, има ли противоречия с Конституцията, както и ще може ли предложеният модел да работи рационално.
Президентът заяви, че иска да се разшири дебатът като се включат и правата на гражданите - как да се засилят и как да се засили тяхното участие. /news.bg
Това заяви президентът Румен Радев на среща с Правния съвет към президента и академичната общност.
Той постави няколко въпроса пред академичната общност, като подчерта, че от тях не може да се избяга. Успя ли проектът, заложен в тази Конституция, да изгради демократична, правова и социална държава, така както е в нейния преамбюл? Има ли в Конституцията достатъчно защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол? Имаме ли системен проблем поради противоречив, неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество? И ако има такъв - какви са причините, имаме ли системен проблем?
Според държавния глава оттук произтича и самият дебат, който иска да се отвори. Първо - трябва ли изобщо да обсъждаме някакви промени в Конституцията на Република България? Ако обсъждаме - защо и в какъв обхват?
По думите на Радев най-належащо е мнението на академичната общност за предложения законопроект от Министерски съвет, доколко според тях той е целесъобразен, ефективен, има ли противоречия с Конституцията, както и ще може ли предложеният модел да работи рационално.
Президентът заяви, че иска да се разшири дебатът като се включат и правата на гражданите - как да се засилят и как да се засили тяхното участие. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус