Въздухът в София отново замърсен

Измервателните станции за качеството на въздуха в София отново отчитат повишено съдържание на прахови частици, след поредица от дни с осезаемо по-чист въздух по време на празниците, съобщи БНР.

Данните от платформата airsofia.info показват наличие на прахови частици в диапазона от 50 до 100 микрограма на кубичен метър почти във всички части на града.

Пилотната система на Столичната община показва концентрация на ФПЧ10 от станциите в "Овча купел" съответно 61,92 и 102,47 микрограма на кубичен метър, 103.24 в "Красна поляна", 108.92 - в "Люлин", 94.99 микрограма на кубичен метър в район "Оборище", 149.54 в "Орландовци".

От Столичната община призовават гражданите да не използват личните си автомобили, а обществен транспорт, както и да бъде използвано екологично отопление.

"Столичен инспекторат" инициира извънредни проверки за контрол на промишлени, транспортни и битови източници за замърсяване с прахови частици. /БНР
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355