Търговците се готвят за нов протест срещу наредба Н-18 на НАП
В продължение на година и половина всички браншови организации от нашия, от малкия, от средния бизнес, и от едрия, заедно и по отделно, водихме преговори с НАП, относно текстовете в наредбата. Не успяхме да постигнем консенсус. В следствие на това взехме решение да направим протест. Това каза председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той заяви, че търговците от браншовите организации, както и от малкия и среден бизнес се готвят сряда за протест. Като допълни, че ще има и нови стачни действия- затваряне на търговски обекти.
Припомняме, че на 25 януари около 36 града на страната собственици и служители в ресторанти, кафенета, заведения за хранене, хотели работят облечени в жълти жилетки.
Символичният протест е заради наредба Н-18, която задължава собствениците на обекти да добавят специален модул в софтуерите си, който дава достъп на проверяващите до личните данни на всички от персонала и до рецептурните книжа, които често са фирмена тайна. Новите правила трябва да влязат в сила от 31 януари.
Алибегов коментира, че от браншовите организации са били за наредбата за регулация на браншовете и за изсветляване на бизнеса. Той допълни, че от браншовите организации, искат да се махнат някои спорни текстове. Като уточни, че не е проблем бизнеса да е свързан с НАП. СУПТО, проблемът е, че чрез тази софтуерна програма-СУПТО, НАП ще има по-голям контрол, свързан с поверителната информация на фирмата.
Като заяви, че от браншовите организации искат НАП да се ограничи във фискализацията, а не да следи целия бизнес. Не е нужно една агенция да съхранява толкова много данни, още повече такива, каквито не са свързани с фискализацията, допълни той. Също така уточни, че за този софтуер ще трябва да бъде платен от собствениците на бизнеса.
Алибегов добави, че все още не е ясно колко точно ще струва този софтуер, за да се преработи, да се нагоди и да се преинсталира наново. До момента са дадени 300 млн. лв. за касови апарати.
"За малкия бизнес ще има допълнителни такси и месечни абонаменти, които досега те не са имали", поясни Алибегов.
По думите му 500 хил. работят в ресторантьорския и хотелския бранш, а засегнати от наредба 18 са целият малък и среден бизнес, което прави близо 90% от икономиката, а заетостта е 70%
Според него, вкарвайки ДДС това ще балансира нещата. По думите му, ние сме единствената страна в Европа, която има такава ставка на ДДС. /news.bg
Той заяви, че търговците от браншовите организации, както и от малкия и среден бизнес се готвят сряда за протест. Като допълни, че ще има и нови стачни действия- затваряне на търговски обекти.
Припомняме, че на 25 януари около 36 града на страната собственици и служители в ресторанти, кафенета, заведения за хранене, хотели работят облечени в жълти жилетки.
Символичният протест е заради наредба Н-18, която задължава собствениците на обекти да добавят специален модул в софтуерите си, който дава достъп на проверяващите до личните данни на всички от персонала и до рецептурните книжа, които често са фирмена тайна. Новите правила трябва да влязат в сила от 31 януари.
Алибегов коментира, че от браншовите организации са били за наредбата за регулация на браншовете и за изсветляване на бизнеса. Той допълни, че от браншовите организации, искат да се махнат някои спорни текстове. Като уточни, че не е проблем бизнеса да е свързан с НАП. СУПТО, проблемът е, че чрез тази софтуерна програма-СУПТО, НАП ще има по-голям контрол, свързан с поверителната информация на фирмата.
Като заяви, че от браншовите организации искат НАП да се ограничи във фискализацията, а не да следи целия бизнес. Не е нужно една агенция да съхранява толкова много данни, още повече такива, каквито не са свързани с фискализацията, допълни той. Също така уточни, че за този софтуер ще трябва да бъде платен от собствениците на бизнеса.
Алибегов добави, че все още не е ясно колко точно ще струва този софтуер, за да се преработи, да се нагоди и да се преинсталира наново. До момента са дадени 300 млн. лв. за касови апарати.
"За малкия бизнес ще има допълнителни такси и месечни абонаменти, които досега те не са имали", поясни Алибегов.
По думите му 500 хил. работят в ресторантьорския и хотелския бранш, а засегнати от наредба 18 са целият малък и среден бизнес, което прави близо 90% от икономиката, а заетостта е 70%
Според него, вкарвайки ДДС това ще балансира нещата. По думите му, ние сме единствената страна в Европа, която има такава ставка на ДДС. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус