Синдикатите предлагат тристранно споразумение за реформи на правителството
Работодателите и синдикатите предлагат на правителството да се подпише национално тристранно споразумение за реформи през следващата година в четири направления - бизнес среда и икономика; енергетика; демография, образование, пазар на труда и трудова миграция; социални въпроси. Това съобщи председателят на Управителния съвет /УС/ на Асоциация на индустриалния капитал в България /АИКБ/ Васил Велев пред журналисти в Министерския съвет след среща в тристранен формат между председателите на работодателските организации и на синдикатите с премиера Бойко Борисов. На срещата са участвали вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на финансите Владислав Горанов, предава БТА.
Васил Велев уточни, че на срещата днес се е дискутирало за т. нар. "Зелена сделка", която е била оповестена от ЕС. По тази тема е била обсъждана необходимостта България да се включи в програмата "Въглищни региони в преход", както и в Механизма за капацитети, който да бъде изработен и нотифициран, за да може в него да участват трите централи от Маришкия басейн.
Председателят на УС на АИКБ добави, че на срещата са били обсъждани и предложенията на работодателите за поетапното либерализиране на пазара на електроенергия за бита. Другата тема, по която е било говорено, е била за недостига на човешки ресурси и необходимостта от програма за интегриране на гражданите с български произход от трети страни. Обсъждано е било и възможността за облекчаване на трудовата миграция, информира още Велев.
"Амбициозната цел е до края на януари да имаме съгласувано и подписано такова споразумение. То визира над 40 мерки и програми за реформи в тези области", заяви Васил Велев. По думите му въпросът за болничните е една от 40-те теми и не е най-важната. По нея работодателите се надяват да постигнат споразумение за комплекс от мерки, които да ограничат злоупотребите. /БТА
Васил Велев уточни, че на срещата днес се е дискутирало за т. нар. "Зелена сделка", която е била оповестена от ЕС. По тази тема е била обсъждана необходимостта България да се включи в програмата "Въглищни региони в преход", както и в Механизма за капацитети, който да бъде изработен и нотифициран, за да може в него да участват трите централи от Маришкия басейн.
Председателят на УС на АИКБ добави, че на срещата са били обсъждани и предложенията на работодателите за поетапното либерализиране на пазара на електроенергия за бита. Другата тема, по която е било говорено, е била за недостига на човешки ресурси и необходимостта от програма за интегриране на гражданите с български произход от трети страни. Обсъждано е било и възможността за облекчаване на трудовата миграция, информира още Велев.
"Амбициозната цел е до края на януари да имаме съгласувано и подписано такова споразумение. То визира над 40 мерки и програми за реформи в тези области", заяви Васил Велев. По думите му въпросът за болничните е една от 40-те теми и не е най-важната. По нея работодателите се надяват да постигнат споразумение за комплекс от мерки, които да ограничат злоупотребите. /БТА
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус