САЩ пратили експертите си да помогнат да станем енергиен хъб на Балканите
Eкип от експерти по ядрени и изкопаеми горива от Държавния департамент и от Департамента по енергетика на САЩ са на посещение в България от 8 до 13 декември 2019 г., съобщи посолството на САЩ в София. Делегацията е предвождана от заместник-помощник държавния секретар в Бюрото по международна сигурност и неразпространение Ан Гензър.
„Това, че екип от наши енергийни експерти пристигна в България толкова скоро, след като министър-председателят на България и президентът на Съединените щати се срещнаха в Белия дом, е знак за ангажимента на Америка към Рамката за стратегическо партньорство между САЩ и България. Екипът от американски енергийни екперти е в България, за да добие по-добра представа как можем да участваме в усилията на България да се превърне в енергиен хъб. Нашият екип разглежда широк спектър от пазарно-ориентирани възможности, които биха подкрепили нашата обща цел за диверсифициране на българския енергиен сектор“, каза. Джъстин Фридман, заместник-посланик на САЩ.
Преди две седмици президентът Тръмп и министър-председателят Борисов постигнаха съгласие, че Съединените щати ще изпратят технически екип, който ще работи със своите български колеги в проучването на възможности за по-нататъшно сътрудничество в различни области на енергетиката, включително и ядрената. Пристигането на този американски екип е пряк резултат от споразумението между двамата лидери.
Експертната делегация посещава обекти и съоръжения, свързани с енергетиката, включително в Козлодуй, Белене и Източномаришкия басейн. Екипът също така провежда срещи с министър-председателя Борисов, заместник министър-председателя Дончев, министъра на енергетиката Петкова, представители на български правителствени агенции и представители на частния сектор.
Целта на посещението е да бъдат проучени всички възможности за гарантиране на безопасно, сигурно, диверсифицирано и чисто енергийно бъдеще на България, основано изцяло на икономически и търговски принципи. /24chasa.bg
„Това, че екип от наши енергийни експерти пристигна в България толкова скоро, след като министър-председателят на България и президентът на Съединените щати се срещнаха в Белия дом, е знак за ангажимента на Америка към Рамката за стратегическо партньорство между САЩ и България. Екипът от американски енергийни екперти е в България, за да добие по-добра представа как можем да участваме в усилията на България да се превърне в енергиен хъб. Нашият екип разглежда широк спектър от пазарно-ориентирани възможности, които биха подкрепили нашата обща цел за диверсифициране на българския енергиен сектор“, каза. Джъстин Фридман, заместник-посланик на САЩ.
Преди две седмици президентът Тръмп и министър-председателят Борисов постигнаха съгласие, че Съединените щати ще изпратят технически екип, който ще работи със своите български колеги в проучването на възможности за по-нататъшно сътрудничество в различни области на енергетиката, включително и ядрената. Пристигането на този американски екип е пряк резултат от споразумението между двамата лидери.
Експертната делегация посещава обекти и съоръжения, свързани с енергетиката, включително в Козлодуй, Белене и Източномаришкия басейн. Екипът също така провежда срещи с министър-председателя Борисов, заместник министър-председателя Дончев, министъра на енергетиката Петкова, представители на български правителствени агенции и представители на частния сектор.
Целта на посещението е да бъдат проучени всички възможности за гарантиране на безопасно, сигурно, диверсифицирано и чисто енергийно бъдеще на България, основано изцяло на икономически и търговски принципи. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус