САЩ, Мексико и Канада подписаха споразумение, с което заменят NAFTA
Властите в Канада, Мексико и САЩ подписаха търговското Американско-Мексиканско-Канадско споразумение (USMCA), след като контролиращите Сената на САЩ републиканци успяха да премахнат ветото на демократите върху него, предаде Reuters. То ще замени NAFTA, а целите на пакта включват подобряване на работната среда и правата на служителите и премахване на някои бариери пред патентоването на лекарства.
Церемонията по подписването се проведе в Националния дворец на Мексико и на нея присъстваха президентът на страната Андрес Мануел Лопес Обрадор, канадският вицепремиер Кристия Фрийланд, търговският представител на САЩ Робърт Лайтциер и съветникът на Белия дом Джаред Къшнър.
По думите на Лайтциер е "чудо", че синдикатите, бизнесът и представители на политическите сили са се обединили около спогодбата. "Постигнахме това заедно в момент, в който по света става все по-трудно да се сключват споразумения", коментира Фрийланд.
Споразумението включва механизми за гарантиране на спазването на правата на работниците в Мексико, както и по-строги правила за пазара на труда в страната, които обаче може да доведат до елиминиране на нейните ценови предимства. По думите на основния преговарящ и заместник-външен министър Хесус Сеаде всички конфликти ще се разрешават чрез разговори, а не чрез чуждестранни инспектори по труда в Мексико.
Мексиканският бизнес обяви, че властите са отдали твърде много правомощия с договора. Президентът на федерацията на работодателите Coparmex Густаво Хойос нарече правителството "лош преговарящ". Самият Сеаде също посочи, че някои промени са разумни, но не задължително "добри за Мексико".
Идеята е споразумението да подпомогне търговия на стойност 1,2 трлн. долара между северноамериканските държави, както и да запази 12 млн. заети в САЩ и една трета от износа на земеделска продукция.
"Най-великият търговски договор USMCA изглежда добре", туитна президентът на САЩ Доналд Тръмп вчера. "Той ще бъде най-доброто и най-важното търговско споразумение, подписвано някога от САЩ. То е положително за всички." /money.bg
Церемонията по подписването се проведе в Националния дворец на Мексико и на нея присъстваха президентът на страната Андрес Мануел Лопес Обрадор, канадският вицепремиер Кристия Фрийланд, търговският представител на САЩ Робърт Лайтциер и съветникът на Белия дом Джаред Къшнър.
По думите на Лайтциер е "чудо", че синдикатите, бизнесът и представители на политическите сили са се обединили около спогодбата. "Постигнахме това заедно в момент, в който по света става все по-трудно да се сключват споразумения", коментира Фрийланд.
Споразумението включва механизми за гарантиране на спазването на правата на работниците в Мексико, както и по-строги правила за пазара на труда в страната, които обаче може да доведат до елиминиране на нейните ценови предимства. По думите на основния преговарящ и заместник-външен министър Хесус Сеаде всички конфликти ще се разрешават чрез разговори, а не чрез чуждестранни инспектори по труда в Мексико.
Мексиканският бизнес обяви, че властите са отдали твърде много правомощия с договора. Президентът на федерацията на работодателите Coparmex Густаво Хойос нарече правителството "лош преговарящ". Самият Сеаде също посочи, че някои промени са разумни, но не задължително "добри за Мексико".
Идеята е споразумението да подпомогне търговия на стойност 1,2 трлн. долара между северноамериканските държави, както и да запази 12 млн. заети в САЩ и една трета от износа на земеделска продукция.
"Най-великият търговски договор USMCA изглежда добре", туитна президентът на САЩ Доналд Тръмп вчера. "Той ще бъде най-доброто и най-важното търговско споразумение, подписвано някога от САЩ. То е положително за всички." /money.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус