САЩ дава $1 милиард за енергийни проекти в Европа, за да намали влиянието на Русия

САЩ ще създаде енергиен фонд с $1 милиард, с който ще инвестира в енергийни проекти в Европа и Евразия, за да намали енергийната зависимост на региона от Русия, предава ABC News.

Според американските депутати, Москва се възползва от доминиращата си позиция, за да оказва влияние върху правителствата.

През следващите четири години Вашингтон ще вложи $1 милиард за енергийни проекти. Програмата бе подкрепена и от двете основни партии в Конгреса, а законът включва и нови санкции срещу руските "Северен поток 2" и "Турски поток". В същото време Сенатът обмисля още санкции срещу Москва.

Засега обаче не е ясно какво ще е мнението на президента Доналд Тръмп, който се опитва да подобри връзките с Русия. В същото време има и друг проблем: съюзниците в НАТО показват неодобрение срещу Тръмп и в европейските столици вече се повдигат въпроси относно американските капитали. /money.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355