Протест пред Столичната община срещу увеличаване на данъците

Около 30 души се събраха на протест пред сградата на Столичната община срещу вдигането на местните данъци. Днес Столичният общински съвет решава дали да увеличи данъците за сделките с имоти, както и за старите и мощни автомобили.

Вносителят на проекта е кметът Йорданка Фандъкова, като основните й мотиви бяха свързани с подобряване на чистотата на въздуха в София. За колите с най-ниска мощност и със стандарти Евро 5 и 6 промяна в данъка няма да има.

Най-голямо ще е увеличението за колите с категория Евро 1 и 2, както и за тези без категория, които ще плащат до 40 лева отгоре. С половин процент се планира да бъде увеличен данъкът и върху сделките с имоти и коли, който от 2,5 трябва да стане 3%.

Според Фандъкова това щяло да донесе 20 млн. лева приходи на общината, които да се инвестират в ремонти в кварталите. Според критиците на увеличението обаче то няма да накара никой да "слезе" от автомобила си, а чистотата на въздуха в София няма да се подобри. /dnews.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355