Прокуратурата: Единствено Нено Димов носи отговорност за ситуацията в Перник

Единствено Нено Димов носи отговорност за достигане на кризисна ситуация в Перник, тъй като само той е утвърждавал графиците за водоподаване. Това пледира прокуратурата пред Апелативния специализиран наказателен съд, който днес решава окончателно дали да остави за постоянно в ареста бившия министър на екологията.

Според държавните обвинители ограничаването на вода за промишлени нужди е можело да предотврати кризата в Перник.

Доказателствата обвинението намира основно в утвърдените от министъра тримесечни графици, видно от които е, че той е имал пълна информация за нивото на водата. От прокуратурата изтъкнаха ролята на местното ВиК, чийто принципал е МРРБ. Според обвинението ВиК-операторът е заявявал единствено количество вода, нужно за питейно-битови нужди в министерството, а предприятията от своя страна са подавали молби за промишлено водоподаване директно към МОСВ.

Прокуратурата изтъкна, че Нено Димов не е упълномощил някой друг заместник-министър или шеф на дирекция да се разпорежда с графиците. МРРБ по закон трябва да следи за състоянието на водните съоръжения, а МОСВ управлява водния ресурс, посочиха още обвинителите.

По време на днешното заседание прокуратурата застъпи нова теза по отношение на въпроса в какво се изразява безстопанствеността, в която е обвинен Нено Димов. Щетата за държавата идвала от разликата в цената, на която е продавана водата на промишлените предприятия - 0.13 ст. на куб.м. и тази за гражданите - 2 лв. на куб.м. /dnews.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355