Прокуратурата: Единствено Нено Димов носи отговорност за ситуацията в Перник
Единствено Нено Димов носи отговорност за достигане на кризисна ситуация в Перник, тъй като само той е утвърждавал графиците за водоподаване. Това пледира прокуратурата пред Апелативния специализиран наказателен съд, който днес решава окончателно дали да остави за постоянно в ареста бившия министър на екологията.
Според държавните обвинители ограничаването на вода за промишлени нужди е можело да предотврати кризата в Перник.
Доказателствата обвинението намира основно в утвърдените от министъра тримесечни графици, видно от които е, че той е имал пълна информация за нивото на водата. От прокуратурата изтъкнаха ролята на местното ВиК, чийто принципал е МРРБ. Според обвинението ВиК-операторът е заявявал единствено количество вода, нужно за питейно-битови нужди в министерството, а предприятията от своя страна са подавали молби за промишлено водоподаване директно към МОСВ.
Прокуратурата изтъкна, че Нено Димов не е упълномощил някой друг заместник-министър или шеф на дирекция да се разпорежда с графиците. МРРБ по закон трябва да следи за състоянието на водните съоръжения, а МОСВ управлява водния ресурс, посочиха още обвинителите.
По време на днешното заседание прокуратурата застъпи нова теза по отношение на въпроса в какво се изразява безстопанствеността, в която е обвинен Нено Димов. Щетата за държавата идвала от разликата в цената, на която е продавана водата на промишлените предприятия - 0.13 ст. на куб.м. и тази за гражданите - 2 лв. на куб.м. /dnews.bg
Според държавните обвинители ограничаването на вода за промишлени нужди е можело да предотврати кризата в Перник.
Доказателствата обвинението намира основно в утвърдените от министъра тримесечни графици, видно от които е, че той е имал пълна информация за нивото на водата. От прокуратурата изтъкнаха ролята на местното ВиК, чийто принципал е МРРБ. Според обвинението ВиК-операторът е заявявал единствено количество вода, нужно за питейно-битови нужди в министерството, а предприятията от своя страна са подавали молби за промишлено водоподаване директно към МОСВ.
Прокуратурата изтъкна, че Нено Димов не е упълномощил някой друг заместник-министър или шеф на дирекция да се разпорежда с графиците. МРРБ по закон трябва да следи за състоянието на водните съоръжения, а МОСВ управлява водния ресурс, посочиха още обвинителите.
По време на днешното заседание прокуратурата застъпи нова теза по отношение на въпроса в какво се изразява безстопанствеността, в която е обвинен Нено Димов. Щетата за държавата идвала от разликата в цената, на която е продавана водата на промишлените предприятия - 0.13 ст. на куб.м. и тази за гражданите - 2 лв. на куб.м. /dnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус