Планът за $48-милиарда, който трябва да "освободи" Германия от въглищата за 18 години
Германия е най-големият производител на лигнитни въглища в света, които са най-замърсяващият вид въглища. А някои държави са готови да плащат много за тях. Но според готвена от Берлин стратегия страната трябва да елиминира напълно използването на изкопаемото гориво до 2038 година.
Икономика номер 1 в Европа ще има по-малко от 20 години, за да изведе от екплоатация всички въглищни централи, които до голяма степен допринасят за глобалното затопляне. В допълнение страната си е поставила за цел до 2030 година минимум 65% от необходимото ? електричество да бъде генерирано от възобновяеми източници.
Берлин си поставя една трудна задача, като се има предвид, че към 2018 година около 35% от електричеството в Германия идва от въглищни централи. За сравнение средното ниво за целия Европейски съюз (ЕС) е около 20 на сто.
В свой анализ от Световния икономически форум посочват, че в краткосрочен план отказването на страната от въглищата ще се окаже "скъпо" начинание за бизнеса. В дългосрочен обаче тази стъпка ще подпомогне в голяма степен борбата с климатичните промени на Стария континент.
Германските власти предвиждат да подкрепят бизнеса в процеса към елиминирането на въглищата. Берлин ще осигури финансиране в размер на общо 45 милиарда долара за затварянето на въглищни централи в провинциите Саксония-Анхалт, Саксония, Северен Рейн-Вестфалия, Бранденбург и други.
Тези средства ще бъдат използвани за компенсиране на дружества от енергийната индустрия, за изграждането на нова инфраструктура в сектора и за подпомагане на заетите в минната индустрия, които ще трябва да се преквалифицират и да си търсят нова работа.
В добивът на лигнитни въглища, както и във въглещните централи в Германия в момента са заети около 20 000 души. Междувременно според данни на International Renewable Energy Agency към 2018 година в сектора на възобновяемите източници на енергия заетите са около 284 000 души.
За да постигне Берлин целта си, правителството планира да увеличи тяхното производство до 65% от необходимия обем електричество. Това ще създаде хиляди нови работни места в сектора. /money.bg
Икономика номер 1 в Европа ще има по-малко от 20 години, за да изведе от екплоатация всички въглищни централи, които до голяма степен допринасят за глобалното затопляне. В допълнение страната си е поставила за цел до 2030 година минимум 65% от необходимото ? електричество да бъде генерирано от възобновяеми източници.
Берлин си поставя една трудна задача, като се има предвид, че към 2018 година около 35% от електричеството в Германия идва от въглищни централи. За сравнение средното ниво за целия Европейски съюз (ЕС) е около 20 на сто.
В свой анализ от Световния икономически форум посочват, че в краткосрочен план отказването на страната от въглищата ще се окаже "скъпо" начинание за бизнеса. В дългосрочен обаче тази стъпка ще подпомогне в голяма степен борбата с климатичните промени на Стария континент.
Германските власти предвиждат да подкрепят бизнеса в процеса към елиминирането на въглищата. Берлин ще осигури финансиране в размер на общо 45 милиарда долара за затварянето на въглищни централи в провинциите Саксония-Анхалт, Саксония, Северен Рейн-Вестфалия, Бранденбург и други.
Тези средства ще бъдат използвани за компенсиране на дружества от енергийната индустрия, за изграждането на нова инфраструктура в сектора и за подпомагане на заетите в минната индустрия, които ще трябва да се преквалифицират и да си търсят нова работа.
В добивът на лигнитни въглища, както и във въглещните централи в Германия в момента са заети около 20 000 души. Междувременно според данни на International Renewable Energy Agency към 2018 година в сектора на възобновяемите източници на енергия заетите са около 284 000 души.
За да постигне Берлин целта си, правителството планира да увеличи тяхното производство до 65% от необходимия обем електричество. Това ще създаде хиляди нови работни места в сектора. /money.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус