Перничани не се отказват от "Сурва" - искат да го преместят в София
Перничани настояват международният фестивал на кукерите "Сурва" да бъде преместен в София.
Припомняме, вчера стана ясно, че фестивалът, който трябваше да се проведе в края на януари, ще бъде отменен заради опасност от епидемия поради водната криза.
В отворено писмо до премиера Бойко Борисов и здравните власти гражданите на Перник подчертават, че това събитие е значимо не само за района и за община Перник, а за цялата страна.
"Символиката на кукерите за прогонване на злите сили и всичко лошо е дълбоко изконна българска ценност, залегнала във всеки български обичай и в повечето български традиции. Да лишите България от фестивала на кукерите е все едно да ни лишите от националния ни празник", категорични са в позицията си те. Според тях това е недопустимо, тъй като нито перничани, нито кукерските групи от цяла България и гостите от чужбина имат вина за наложения воден режим.
Те настояват властите да намерят алтернативно решение за провеждането на фестивала.
Ваша е отговорността българщината и традиционните ни празници да могат да се провеждат ежегодно и така, както заслужават, посочва се в отвореното писмо.
Според перничани решението е "Сурва" да се премести в столицата. Аргументите им са близостта на София до Перник, липсата на воден режим и наличието на достатъчно пространство, на което може да се проведе фестивалът.
Според перничани Столичната община може да се договори с община Перник за финансовата част на организацията, а провеждането на кукерския фестивал ще доведе до огромен приток на туристи в столицата. /news.bg
Припомняме, вчера стана ясно, че фестивалът, който трябваше да се проведе в края на януари, ще бъде отменен заради опасност от епидемия поради водната криза.
В отворено писмо до премиера Бойко Борисов и здравните власти гражданите на Перник подчертават, че това събитие е значимо не само за района и за община Перник, а за цялата страна.
"Символиката на кукерите за прогонване на злите сили и всичко лошо е дълбоко изконна българска ценност, залегнала във всеки български обичай и в повечето български традиции. Да лишите България от фестивала на кукерите е все едно да ни лишите от националния ни празник", категорични са в позицията си те. Според тях това е недопустимо, тъй като нито перничани, нито кукерските групи от цяла България и гостите от чужбина имат вина за наложения воден режим.
Те настояват властите да намерят алтернативно решение за провеждането на фестивала.
Ваша е отговорността българщината и традиционните ни празници да могат да се провеждат ежегодно и така, както заслужават, посочва се в отвореното писмо.
Според перничани решението е "Сурва" да се премести в столицата. Аргументите им са близостта на София до Перник, липсата на воден режим и наличието на достатъчно пространство, на което може да се проведе фестивалът.
Според перничани Столичната община може да се договори с община Перник за финансовата част на организацията, а провеждането на кукерския фестивал ще доведе до огромен приток на туристи в столицата. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус