Перничани не се отказват от "Сурва" - искат да го преместят в София

Перничани настояват международният фестивал на кукерите "Сурва" да бъде преместен в София.

Припомняме, вчера стана ясно, че фестивалът, който трябваше да се проведе в края на януари, ще бъде отменен заради опасност от епидемия поради водната криза.

В отворено писмо до премиера Бойко Борисов и здравните власти гражданите на Перник подчертават, че това събитие е значимо не само за района и за община Перник, а за цялата страна.

"Символиката на кукерите за прогонване на злите сили и всичко лошо е дълбоко изконна българска ценност, залегнала във всеки български обичай и в повечето български традиции. Да лишите България от фестивала на кукерите е все едно да ни лишите от националния ни празник", категорични са в позицията си те. Според тях това е недопустимо, тъй като нито перничани, нито кукерските групи от цяла България и гостите от чужбина имат вина за наложения воден режим.

Те настояват властите да намерят алтернативно решение за провеждането на фестивала.

Ваша е отговорността българщината и традиционните ни празници да могат да се провеждат ежегодно и така, както заслужават, посочва се в отвореното писмо.

Според перничани решението е "Сурва" да се премести в столицата. Аргументите им са близостта на София до Перник, липсата на воден режим и наличието на достатъчно пространство, на което може да се проведе фестивалът.

Според перничани Столичната община може да се договори с община Перник за финансовата част на организацията, а провеждането на кукерския фестивал ще доведе до огромен приток на туристи в столицата. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355